Studenti z emka se připravují na svůj první krok do vesmíru

19. 04. 2021

Střední průmyslová škola Jeseník se zapojila do unikátní akce Dotkni se vesmíru. Cílem více než půlročního projektu je vypustit svůj vlastní stratosférický balón a pořídit originální video i fotografie zakřivení Země z výšky až 35 kilometrů.

„Jako malý kluk se už teď těším, až vypustíme balón. To je ale až finální část projektu. Předtím studenty čeká spousta tvůrčí a zajímavé práce,“ uvedl učitel fyziky David Pišek

Smyslem projektu je ukázat školám a široké veřejnosti metody vzdělávání STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Math) a docílit toho, aby se vědecké aktivity, pokusy a bádání staly přirozenou součástí vzdělávacího systému. Projekt probíhá od března a je do něho zapojeno celkem 42 škol z celé České republiky.

Za emko byl vytvořen desetičlenný tým - studenti si sami zvolili název Emko industries a balón pojmenovali Apollo M. Rozdělili si role na konstruktéry, programátory, designery, grafika a experimentátory.

„Myslím si, že máme dobrý tým a věřím, že každý přiloží ruku k dílu. Je to skvělá zkušenost. Doufám, že se situace ohledně covidu zlepší, abychom na projektu mohli pracovat v prostorách školy, a ne přes videohovory. Pro začátek nás čeká návrh, programování a pak konstrukce samotné sondy,“ vysvětlil velitel týmu Miroslav Juhaňák, student třetího ročníku oboru strojírenství.  

První měsíce projektu jsou zaměřeny na získávání teoretických znalostí. Pak přijde na řadu samotná sonda. Snahou bude využít všechny technologie, které škola nabízí - například systém na programování sondy, 3D tisk, 3D model v grafickém editoru.

„Podobné projekty mají pro studenty vždy velký přínos. Při tomto konkrétním se naučí základům fyziky, radiotechniky a programování elektroniky. Jsem zvědavý, jakého výsledku dosáhnou,“ řekl radní Olomouckého kraje pro oblast školství Aleš Jakubec.

Vypuštění balónů proběhne v září. Každý den vypustí svůj balón dvě školy, a to v lokaci Praha – Libuš. Sonda vyletí do výšky až 35 km. Balón následně praskne, sonda dopadne a studenti ji pomocí přijímače a GPS signálu budou hledat. Prezentace výsledků proběhne v prosinci na společné konferenci v Praze.

Studenti z emka se připravují na svůj první krok do vesmíru


Poslední změna 19. 04. 2021 09:20:11