Sportovcem Olomouckého kraje 2016 je tenistka Petra Kvitová

09. 02. 2017

V anketě, kterou hejtmanství vyhlašuje ve spolupráci se společností TK Plus, zvítězila momentálně jedenáctá hráčka světa Petra Kvitová.

Tenistka, která nastupuje za TK Agrofert Prostějov, získala v loňském roce bronzovou medaili z olympiády v Rio de Janeiro, byla členkou vítězného fedcupového týmu a vyhrála dva turnaje WTA v Číně. Za tenistku cenu převzal její otec Jiří Kvita.

Trojici nejlepších sportovních jednotlivců Olomouckého kraje doplnil ještě tenisový deblový pár Lucie Šafářová a Barbora Strýcová a také parašutista ASO Dukla Prostějov Libor Jiroušek.

„Vedení kraje si velice váží úspěchů našich sportovců na vrcholových soutěžích a turnajích. Pokračování této ankety je kromě finanční podpory jednou z možností, jak našim sportovcům a jejich trenérům poděkovat za jejich sportovní výkony a skvělou reprezentaci Olomouckého kraje po celém světě,“ uvedl hejtman Oto Košta.

V kategorii nejlepší družstvo získali ocenění hokejisté HC Olomouc. Mužstvo se jako outsider pod vedením trenérské dvojice Venera-Tomajko postaralo o velké překvapení, když se v loňské sezóně umístilo v konečném pořadí po play-off na 6. místě.

Nejlepším trenérem zvolila komise složená ze zástupců Olomouckého kraje, České unie sportu, sportovních novinářů nebo zástupců krajských sportovních svazů Zdeňka Veneru. Trenér olomouckých hokejistů tým HC Olomouc připravil, motivoval a přivedl na nečekané 5. místo po základní části a konečné 6. místo po play-off v sezoně 2015-2016.

Veslař VK Olomouc Eduard Bezděk je nejlepším juniorem. Mistr světa z Rotterdamu ve čtyřce získal také tři tituly na mezinárodní fregatě ve čtyřce, je mistrem Evopy v Trakai ve čtyřce, mistr ČR ve skifu, čtyřce a osmě.

Nejlepším juniorským týmem jsou házenkáři z TJ SOKOL Centrum Haná. V loňském roce dosáhli největšího úspěchu v historii klubu, když se stali mistry ČR a během celé soutěže prohráli pouze jediný zápas.

Kategorii handicapovaná sportovkyně ovládla Miroslava Obrová – atletka, která získala bronzovou medaili v hodu koulí na ME v Grossetu.

Cyklista z TJ Zlaté Hory Tomáš Kajnar je pak nejlepším handicapovaným sportovcem. Účastník paralympijských her v Rio de Janeiro skončil na hrách pátý v Team sprintu na dráze, šestý ve stíhacím závodu na dráze a osmý v silniční časovce na 30 km. Navíc získal 6. místo na MS ve stíhacím závodu.

Cenu Olomouckého kraje si odnesl Miroslav Čada, který působil jako hráč 16 let v nejvyšší československé volejbalové soutěži a získal 2 mistrovské tituly. V rámci trenérské kariéry se stal dlouholetým reprezentačním trenérem žen ČR a SROV a 13x vybojoval titul mistra republiky.

Čestná cena Olomouckého kraje patří bývalému závodníkovi na horském kole Radimu Kořínkovi. Několikanásobný mistr ČR a dvojnásobný účastník olympijských her je jedním z nejúspěšnějších českých bikerů v historii.

Letošní ročník ankety Sportovec Olomouckého kraje byl už šestnáctý v pořadí. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo v Městském divadle Prostějov.

Sportovcem Olomouckého kraje 2016 je tenistka Petra Kvitová. Cenu za ni převzal její otec Jiří Kvita