Slovo hejtmana

Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje

Vážení přátelé,

přesně takhle si představuji, že by kraj měl fungovat: vloni jsme oznámili, že jednou z našich priorit bude oprava silnic. Ihned jsme zpracovali plán, jak postupovat, začali shánět peníze, ať vše neplatíme jen z krajské kasy, a letos už opravujeme a otevíráme jeden dokončený úsek za druhým. Jen v září jsme řidičům předali čtyři kompletně zrekonstruované cesty – mezi Němčicemi a Prostějovem, průtah obcí Bělkovice-Lašťany, téměř 12kilometrový úsek kolem Potštátu a silnici v Medlově. Rád bych poděkoval krajským úředníkům i firmám, které se na tomto „silničním tsunami“ podíleli, a zároveň všechny ujistil, že se postupně zaměříme i na další regiony – aktuálně jsou v plánu opravy například na Hanušovicku a Jesenicku. Tam jsme opravili dlouhé silniční úseky i loni.

Podobně důležité jako silnice pro naše auta a autobusy jsou i služby pro ty, kteří už nikam nejezdí, a mají před sebou jen tu poslední cestu… Na péči o lidi na sklonku života se dříve příliš nemyslelo, teď už se o ní alespoň mluví. U nás jsme ale zvyklí méně mluvit a více pracovat, a tak vám v říjnovém čísle měsíčníku Olomoucký kraj představíme zbrusu novou krajskou koncepci paliativní péče. Pomůže těm, kteří už si sami pomoci nedokážou, a také jejich rodinám a blízkým.

V říjnu vyvrcholí oslavy výročí Československa. Uctěme při té příležitosti nejen Masaryka a Štefánika, ale vzpomeňme i na babičky, dědečky a další předky, kteří pro naši republiku – ať už se jmenovala jakkoliv – žili, pracovali a mnohdy i umírali. Za to, jak dobře (ve srovnání s většinou obyvatel planety) se dnes máme, vděčíme právě jim.

Ladislav Okleštěk

hejtman Olomouckého kraje

© Krajský úřad Olomouckého kraje