Slovo hejtmana

Ladislav Okleštěk - hejtman Olomouckého kraje

Vážení přátelé,

původně jsem chtěl psát o tom, co se nám za první dny nového roku povedlo. Například se podařilo rozjet téměř „revoluční“ inventuru zastaralých pořadníků do seniorských a pečovatelských domů a dalších pobytových sociálních služeb. Taky jsme se zaměřili na ještě komplexnější podporu studentů, zejména těch, kteří si vybrali technické obory a řemeslo. Mezi ty nejpilnější a nejšikovnější nově rozdělíme tři milióny na stipendiích...

Jenže pak jsem si řekl, že tady nebudu zabírat místo chválením se, ale raději vysvětlím to, co nás v poslední době trápilo. Stejně jako vás. Byl to zpackaný přechod na nové jízdní řády. První dny nového roku to na některých autobusových zastávkách vypadalo, že se bude rozdávat něco zadarmo. Lidé se shlukovali, diskutovali, vyhlíželi…  Autobusy, které odjížděly několik let s železnou pravidelností v sedm, vyjely podle nových jízdních řádů o pět minut dříve, o patnáct minut později nebo z jiné zastávky. Koordinátor integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje neboli KIDSOK nezvládl přechod na nový systém a místo modernější a lepší dopravy, kterou jsme slibovali, nastaly zmatky.

Okamžitě jsme začali všichni pracovat na tom, aby se situace zlepšila. Někde se to povedlo za pár dní, na většině území kraje do konce ledna. Poslední nedostatky vyřešíme v rámci celostátní změny jízdních řádů na začátku března.

Věřím, že pak už bude hromadná doprava fungovat ke spokojenosti všech, aby si cestující mohli užívat výhody nového systému: kvalitnější autobusy, lepší informovanost pasažérů i zvýšení počtu linek, hlavně o víkendech a svátcích. Děkuji všem, kteří nám při zvládnutí lednové situace pomohli – od dopravců, řidičů, pracovníků KIDSOK až po cestující, kteří nám psali a volali, které spoje je třeba zlepšit. Protože díky nim už teď zase navazují.

Ladislav Okleštěk

Hejtman Olomouckého kraje

© Krajský úřad Olomouckého kraje