Prezident Miloš Zeman zahájil třídenní návštěvu Olomouckého kraje

18. 05. 2016

Před budovu Krajského úřadu v Olomouci dorazila hlava státu v půl jedenácté dopoledne. Miloše Zemana tady přivítal hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil. Nechyběli ani Hanáci v krojích a tradiční chléb se solí.

„Pan prezident přijel do Olomouckého kraje už potřetí. Je obdivuhodné, co všechno o našem regionu ví. Má také informace o tom, co kraj trápí – například doprava nebo nedostatek kvalifikované pracovní síly,“ řekl Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje.

„Vážím si toho, že se Olomouckému kraji podařilo snížit zadluženost o jednu miliardu. Vážím si toho, jak se regionu podařilo vyřešit situaci kolem nemocnice v Jeseníku a vážím si také toho, že už nemáte tak velký problém s nezaměstnaností,“ poznamenal prezident České republiky Miloš Zeman.

Prezident se v kongresovém sále krajského úřadu setkal se zastupiteli Olomouckého kraje a vybranými starosty. Podepsal se do Pamětní knihy a převzal od hejtmana Jiřího Rozbořila dary – skleněnou vitráž, na které je Karel IV., košík s regionálními produkty a dřevěné šachy.

„Tyto šachy, jejichž figury mají podobu dominant Olomouckého kraje, vyráběli studenti střední řezbářské školy v Tovačově. Například kůň vypadá jako přerovský zubr,“ vysvětlil hejtman Rozbořil.

„Jednou jsem říkal, že šachy jsou jediný sport, který nezná pojem faul. Moc vám za tento dar děkuji,“ řekl prezident Miloš Zeman.

Následovalo uzavřené jednání prezidenta se zástupci příspěvkových organizací a odborů Olomouckého kraje.

Odpoledne se prezident Miloš Zeman přesunul do Přerova, kde navštívil významného tuzemského výrobce sportovních dalekohledů a puškohledů, podnik Meopta – optika.

Středeční program hlavy státu vyvrcholil v Černotíně na Přerovsku. V obci, která v loňském roce získala titul Vesnice roku Olomouckého kraje, se prezident setkal s obyvateli.

„Je to vůbec poprvé, kdy do Černotína zavítal nějaký prezident. Naše obec si letos připomene 610 let od svého založení a myslím, že toto je pěkný dárek k výročí,“ sdělil starosta obce Jiří Andrýs.

Miloš Zeman se v Černotíně podepsal do obecní kroniky a dekoroval prapor obce pamětní stuhou prezidenta republiky.

Více fotografií naleznete zde.

Prezident Miloš Zeman zahájil třídenní návštěvu Olomouckého kraje

Poslední změna 18. 05. 2016 14:50:19