Přednáška - Mohelnicko v době první Československé republiky (1918–1938)

Datum23. 10. 2018
Místo konáníMuzeum Mohelnice
OrganizátorVlastivědné muzeum v Šumperku

První část přednášky Mgr. Zbyňka Žouželky, Ph.D., bude věnována složité situaci v národnostně smíšeném mohelnickém regionu v době vzniku Československa na podzim 1918. (Nový stát zde byl na jedné straně vítán českým obyvatelstvem, na druhé straně odmítán německým obyvatelstvem.) Druhá část přednášky pojedná o regionu Mohelnicka v období první ČSR – přiblížena bude situace hospodářská, sociální, národnostní a politická. Třetí část přednášky bude věnována vzestupu německého nacionalismu v Sudetech ve 30. letech (který se silně odrazil i na Mohelnicku) a osudnému roku 1938, kdy v důsledku Mnichovské dohody došlo k odtržení Sudet od ČSR a jejich připojení k nacistickému Německu (a to včetně části Mohelnicka). Součástí přednášky bude prezentace fotografií a dokumentů ze sbírek mohelnického muzea a z fondů Státního okresního archivu Šumperk. Akce se koná od 17 hodin.

Přednáška - Mohelnicko v době první Československé republiky

Poslední změna 15. 10. 2018 09:10:13