Olomoucký kraj připravil rozpočet na příští rok. Poprvé v historii regionu je navržen jako přebytkový

21. 10. 2016

Fázi přípravy má v současné době za sebou rozpočet Olomouckého kraje na rok 2017. Poté, co ho schválila stávající rada, bude v nejbližší době předložen nově zvoleným zastupitelům regionu. Návrh rozpočtu počítá s příjmy ve výši 4 552 945 000 korun. Výdaje dosáhnou 4 533 667 000 korun.

„Poprvé za celou dobu své existence bude mít Olomoucký kraj přebytkový rozpočet. To je určitě velmi dobrá zpráva pro všechny obyvatele regionu. Finanční plán na rok 2017 počítá s investicemi ve výši, která přesáhne jednu miliardu korun a vzhledem k zahájení čerpání z fondů Evropské unie se tato částka bude ještě postupně zvyšovat,“ řekl Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje.

V příštím roce by se měla snížit také zadluženost Olomouckého kraje. Dluh regionu, který si v minulosti půjčil především od Evropské investiční banky, v současnosti činí 3,8 miliardy korun. Návrh nového rozpočtu počítá se splátkou úvěru ve výši 253 miliony korun. Žádný další úvěr přitom kraj čerpat nebude.

„Krajský dluh má podobu bankovních úvěrů, které pochází z let 2005, 2007 a 2010. Za poslední čtyři roky se nijak nezvyšoval. Nepřibyl žádný dlouhodobý úvěr, kraj pouze splácel,“ sdělil hejtman Rozbořil.

„Olomoucký kraj nikdy neměl problémy se splácením úvěrů. Splácí v termínu a bankovní instituce ho považují za velmi dobrého a důvěryhodného partnera. Důležitá je také takzvaná dluhová služba. Ta se nyní pohybuje kolem šesti procent – o riziku u dluhové služby přitom odborníci mluví ve chvíli, kdy se blíží třiceti procentům,“ vysvětlila vedoucí ekonomického odboru krajského úřadu Olga Fidrová.

Hospodaření všech krajů každý rok kontroluje ministerstvo financí. Poslední přezkum za rok 2015 neodhalil v Olomouckém kraji žádné pochybení.

Olomoucký kraj připravuje rozpočet na příští rok. Poprvé v historii regionu bude navržen jako přebytkový

Poslední změna 21. 10. 2016 07:55:07