Olomoucký kraj partnerem v mezinárodním projektu „ŠANCE 2012“
01. 08. 2012Mgr. Kateřina Bobrovová, absolventka politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci při práci s dětmi žen – přistěhovalkyň (stáž ve Frauen aus allen Ländern, Rakousko)
Olomoucký kraj se zapojil do projektu „ŠANCE 2012 - Podpora profesní dráhy absolventů VŠ prostřednictvím odborných stáží v EU“, který finančně podpořila Národní agentura pro evropské vzdělávací programy (NAEP) v rámci Programu celoživotního učení/Leonardo da Vinci. Koordinátorem projektu je společnost EDUTRAIN s.r.o., partnery je vedle Olomouckého kraje také Krajská hospodářská komora Olomouckého kraje a 7 zahraničních organizací. Projekt bude realizován v období září 2012 – květen 2014 a navazuje na své 3 úspěšné předchůdce – projekty, které do zahraničí za pracovní zkušeností vyslaly doposud na 40 účastníků.
Cíle projektu
Projekt intenzivně podporuje vzdělávání a profesní přípravu čerstvých absolventů VŠ regionu Střední Morava s absencí či redukovanou mírou praxe formou zahraničních odborných stáží. Jejich umístění v podnicích, výzkumných centrech a dalších organizacích v některé ze zemí EU má za cíl pomoci jim přizpůsobit se aktuálním požadavkům evropského trhu práce, osvojit si specifické dovednosti včetně jazykových a interkulurních kompetencí a zlepšit porozumění socio-ekonomickému prostředí dané země EU v kontextu získání pracovní zkušenosti. Tímto stáže významným způsobem rozšíří kvalifikační profil cílové skupiny, přispějí k jejímu profesnímu a osobními rozvoji a navýší její atraktivitu z pohledu zaměstnavatelů.
Výše uvedené posílí trh práce v regionu, potažmo ČR a EU: podpoří zaměstnatelnost cílové skupiny s ohledem na optimalizaci jejího vstupu a pohybu na trhu práce; zredukuje tak míru nezaměstnanosti, která se zvyšuje vždy s ukončením studia absolventských ročníků; nabídne kvalifikované, otevřeně smýšlející mladé zaměstnance s evropskou zkušeností; rozšíří také možnosti vzdělávání a profesní přípravy, které vzdělávací organizace působící v regionu zatím nenabízí, byť je po nich ze strany cílové skupiny vysoká poptávka.
Neméně důležitým cílem je také podpora spolupráce VŠ a regionu se zahraničními hostitelskými organizacemi, a to nejen na bázi stáží, ale i formou společných ekonomických či jiných aktivit (např. projektů vědy a výzkumu, přenosu inovací apod.) vytvářejících multiplikační efekt projektu.
Podmínky účasti/požadavky na žadatele a odbornou stáž
Projekt poskytne granty na stáže 20 absolventům UP v Olomouci, MVŠO, UTB ve Zlíně, popř. dalších VŠ institucí působících v regionu Střední Morava, a to přednostně s trvalým bydlištěm, resp. výhledem profesního uplatnění v regionu. Studium je třeba mít ukončeno nejpozději před 1,5 rokem. Stáže mohou probíhat v členských státech EU, členských státech ESVO či kandidátských zemích Chorvatsku a Turecku, v délce max. 6 měsíců. Preferovány budou takové studijní obory, resp. kvalifikační profily cílové skupiny, potažmo obsah stáží a hostitelské země/organizace, které vykazují soulad se sektorovým zaměřením regionu, jeho územním dopadem a současnými trendy rozvoje: optika a optoelektronika, biochemie, buněčná a molekulární biologie, vzdělávání, rekreologie apod. Nejbližší uzávěrky pro předkládání žádostí o grant jsou 30/09/2012 a 31/12/2012.
Aktuální nabídky stáží
V současné době mohou absolventi využít nabídek stáží partnerských organizací Best Western Hotelreservierungs (Rakousko), University of Birmingham/School of Cancer Sciences (Velká Británie), Austrian Institute of Technology GmbH (Rakousko) či Exil.arte (Rakousko). Hostitelskou organizaci si mohou zajistit také sami či za asistence společnosti EDUTRAIN.
Bližší informace k projektu, nabídkám stáží apod. podá garantka projektu Mgr. Marie Raková, info@edutrain.cz.
Poslední změna 01. 08. 2012 10:40:25