Olomouc má nové Francouzské centrum

09. 04. 2019

Za účasti hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka a francouzského velvyslance v České republice Rolanda Galharagua se v pondělí 8. dubna slavnostně otevřelo nové Francouzské centrum Univerzity Palackého v Olomouci. To se stane garantem a hybatelem frankofonního dění na univerzitní půdě. Bude ale sloužit i veřejnosti.

Hlavním úkolem centra bude propagace a zviditelnění francouzské kultury a francouzského jazyka. Nové centrum naváže na činnost toho dřívějšího, které v Olomouci fungovalo od roku 1991 do srpna 2011. Vhodně doplní a rozšíří činnost katedry romanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého," uvedl rektor olomoucké univerzity Jaroslav Miller.

Centrum nabídne on-line přístup k francouzským médiím, knihovnu, kde studenti i veřejnost můžou číst knihy v originále, a přinese také možnost složit mezinárodní jazykové zkoušky.

Francouzské centrum ve spojení s Univerzitou Palackého a francouzskou sekcí Slovanského gymnázia nabídne studentům i obyvatelům Olomouckého kraje kompletní vzdělávání. Přínosem budou také kulturní a gastronomické akce, které do regionu přilákají nejen znalce umění a gurmány, ale i lidi, kteří se rádi baví a dobře jí,“ uvedl hejtman Ladislav Okleštěk.

Ještě před slavnostním otevřením centra se hejtman Okleštěk sešel s francouzským velvyslancem v sídle krajského úřadu. Jednali spolu o možnostech spolupráce na poli zaměstnanosti i cestovního ruchu.

Turistům z Francie má Olomoucký kraj určitě co nabídnout stejně jako Francie našincům. Máme toho hodně společného, ale také řadu odlišností, které je zábavné objevovat,“ dodal Okleštěk.

Olomouc má nové Francouzské centrum     Foto: UP Olomouc
Olomouc má nové Francouzské centrum