Od září se studenti mohou těšit na modernější výuku technických a přírodovědných oborů

31. 08. 2015

Vzdělání technického směru a jeho podpora na středních školách je jedním z důležitých témat současného školství. Olomoucký kraj nyní po dvou letech ukončil projekt zaměřený právě na rozvoj přírodovědného a technického vzdělávání. Hejtmanství rozdělilo mezi 32 středních škol díky evropským i státním dotacím celkem 113 milionů korun.

„Každá ze zapojených škol mohla v rámci projektu vybudovat nebo zmodernizovat učebny, dílny a laboratoře. Díky novému vybavení jsou absolventi škol lépe připraveni na vstup na trh práce. Z běžných finančních prostředků by si školská zařízení takto rozsáhlé úpravy nemohla dovolit,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast školství Zdeněk Švec.

Součástí projektu byly rovněž vzdělávací aktivity, do kterých se kromě studentů a pedagogů zapojili i odborníci z praxe. Právě kontakt žáků se zástupci akademické sféry a především pak s reálným prostředím podniků a firem umožňuje studentům zcela jiný pohled na samotné vzdělávání. Druhým významným prvkem bylo navázání úzké spolupráce středních škol se školami základními.

„Spojením těchto dvou oblastí došlo ke zvýšení kvality vzdělávání a také ke zlepšení provázanosti výuky s požadavky trhu práce. Navíc se nám podařilo zkombinovat programy vzájemného učení a sdílení učeben středních škol s výukou na školách základních. Díky tomu se zvedl zájem o přírodovědné a technické obory i u mladších žáků,“ dodal náměstek Švec.

Projekt, zaměřený na zvýšení zájmu dětí školního věku o přírodovědné a technické obory, byl v Olomouckém kraji úspěšný a týkal se bezmála 24 tisíc žáků a 600 pedagogů.

Do realizace projektu byly zapojeny následující školy:

Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště Uničov

Sigmundova střední škola strojírenská, Lutín

Gymnázium, Olomouc - Hejčín, Tomkova 45

Vyšší odborná škola a Střední škola automobilní, Zábřeh, U Dráhy 6

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická, Olomouc, Božetěchova 3

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Šumperk, Gen. Krátkého 1

Střední odborná škola Litovel, Komenské 677

Střední škola železniční, technická a služeb, Šumperk

Střední škola logistiky a chemie, Olomouc, U Hradiska 29

Střední škola gastronomie a farmářství Jeseník

Střední průmyslová škola, Přerov, Havlíčkova 2

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště strojírenské a stavební, Jeseník, Dukelská 1240

Gymnázium, Olomouc, Čajkovského 9

Střední škola řezbářská, Tovačov, Nádražní 146

Gymnázium, Šumperk, Masarykovo náměstí 8

Střední průmyslová škola Hranice

Střední škola technická a zemědělská Mohelnice

Gymnázium Jiřího Wolkera, Prostějov, Kollárova 3

Střední odborná škola, Šumperk, Zemědělská 3

Střední průmyslová škola strojnická, Olomouc, tř. 17. listopadu 49

Střední škola polytechnická, Olomouc, Rooseveltova 79

Soukromá střední odborná škola Hranice, s. r. o.

Odborné učiliště a Praktická škola, Lipová - lázně 458

Střední průmyslová škola elektrotechnická, Mohelnice, Gen. Svobody 2

Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Emanuela Pöttinga a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Olomouc

Střední škola polygrafická, Olomouc, Střední novosadská 87/53

Střední škola automobilní Prostějov, s. r. o.

Střední škola technická, Přerov, Kouřílkova 8

Střední odborná škola lesnická a strojírenská Šternberk

Střední škola technická a obchodní, Olomouc, Kosinova 4

Švehlova střední škola polytechnická Prostějov