Obce a města v kraji si odnesly oskara za třídění odpadů

07. 11. 2023

Známe místa v kraji, kde lidé produkují nejméně směsného komunálního odpadu. Vyplývá to z výsledků soutěže o Odpadového Oskara, kterého si v pondělí 6. 11. odnesly ze sídla hejtmanství tři obce: Jeseník, Doloplazy a Bílá Voda. Většina z oceněných, a to i na dalších příčkách, obhájila své umístění z předchozích let.

„Směsný komunální odpad patří mezi ty nejproblematičtější složky odpadu a je velmi žádoucí, aby jej bylo co nejméně. Dosáhnout se toho dá kombinací předcházení vzniku odpadu a důsledným tříděním toho vyprodukovaného. Klíčem k tomu bývá motivace lidí a dobré podmínky v obci. Proto chceme ocenit ty obce, které takové podmínky umějí svým občanům vytvořit a mohou tak být inspirací pro ostatní. Věřím, že spolupráce obcí a následování dobrých příkladů je cesta, která nám pomůže se ze zmíněnými výzvami vypořádat,” řekl Martin Šmída, krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství.

Jednotliví vítězové Odpadového Oskara v rámci Olomouckého kraje jsou důkazem, že se v oblasti odpadové problematiky vyplácí systematická práce. Obec Bílá Voda má dlouhodobě velmi nízkou produkci směsného odpadu, to i v rámci republiky. Průměrný občan zde naplní jednu až dvě 120 litrové popelnice za rok. V Doloplazech platí domácnosti podle množství vyprodukovaného odpadu, což je pro ně motivací k třídění a úsporám. Obec již několikrát dosáhla míry třídění přes šedesát procent. Dlouhodobě velmi dobré výsledky má i město Jeseník, za svou práci bylo oceněno jako příklad dobré praxe.

„Jsme rádi, že se pod hranici 150 kilogramů na občana dostalo i město Šumperk, které na svém odpadovém hospodářství také pracuje. Například jako v jednom z prvních měst zde otestovali svoz gastroodpadu z domácností,” dodal Milan Havel, koordinátor soutěže Odpadový Oskar.

Výsledky obcí v Olomouckém kraji podle údajů za rok 2022

obce do 1000 obyvatel