O vítězi místního kola znalostní soutěže studentů středních škol v Olomouci rozhodovala necelá vteřina!

23. 03. 2017

Velkému zájmu z řad žáků základních škol a studentů středních škol Olomoucka se těšilo místní kolo mezinárodní soutěže o lese a lesnictví YPEF 2017, které uspořádali lesní pedagogové z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů, pobočky Olomouc. 15 tříčlenných družstev se utkalo v písemném vědomostním testu o lesnictví, na který navázalo praktické poznávání přírodnin.

Kombinaci těchto dvou disciplín nejlépe zvládlo, a do regionálního kola v Hranicích postoupilo v kategorii žáků 6. až 9. třídy (případně ekvivalent osmiletých gymnázií) družstvo reprezentující Církevní gymnázium Německého řádu Olomouc ve složení Lukrécie Zemanová, Jiří Jagelka a Jana Pavlišová. Na druhém místě se umístilo družstvo ZŠ Štěpánov ve složení Štěpán Janečka, Pavel Petřík a Štěpán Opluštil. 3 místo pak v konkurenci 12-ti družstev vybojovalo Slovanské gymnázium Olomouc, které úspěšně reprezentovali Šimon Ševčík, Anna Kozelková a Pavla Myšková.

Velice napínavá byla soutěž v kategorii středoškoláků, neboť po dvou disciplínách měly na prvních dvou místech dvě družstva zcela totožný součet bodů. O vítězi a postupujícím do regionálního kola tak musela rozhodnout dodatková soutěž, tzv. rozstřel. V něm o několik desetin vteřiny zvítězilo družstvo Střední školy zemědělské a zahradnické Olomouc, ve složení Michal Brachtl, Martin Podivínský a Rostislav Dubový. Družstvo z Gymnázia Hranice, které zvládlo ze všech soutěžících družstev nejlépe disciplínu v poznávání přírodnin, se muselo spokojit s krásným druhým místem.

Vítězné týmy nyní čeká regionální kolo YPEF, které se uskuteční 20. 4. 2017 v Hranicích. Pokud uspějí i zde, zúčastní se národního finále soutěže. To proběhne 14. 6. 2017 před letními prázdninami v Kostelci nad Černými lesy v prostorách Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze. Absolutní vítězné družstvo národního kola bude vysláno na mezinárodní kolo do Maďarska, které se bude konat v období září/říjen 2017.

Mezinárodní soutěž YPEF je určena pro mladé lidi se zájmem o přírodu. Vznikla z iniciativy polských lesníků a klade si za cíl zlepšení povědomí o významu lesů a lesnictví pro rozvoj společnosti.

Česká republika se soutěže zúčastnila poprvé v roce 2011. Od 2. ročníku převzala garanci za organizaci národního kola soutěže Česká lesnická společnost jako nezávislá stavovská organizace, která zastupuje lesníky napříč oblastmi jejich působení.

Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem, pobočka Olomouc, je partnerem YPEF od roku 2017. Soutěž podporuje organizací místního kola a provozováním výukových programů formou lesní pedagogiky pro zájemce od mateřských škol po seniory.

Poslední změna 23. 03. 2017 11:21:10