O víkendu se konají jubilejní Prostějovské hanácké slavnosti a dožínky

11. 09. 2012

V sobotu 15. a neděli 16. září proběhnou v Prostějově XXX. Prostějovské hanácké slavnosti a V. dožínky Olomouckého kraje. Pořadatelem slavností je Statutární město Prostějov ve spolupráci s Agrární komorou Olomouckého kraje, Folklorním sdružením České republiky a Hanáckým folklorním sdružením. Festivalový program bude probíhat tradičně na náměstí T. G. Masaryka a ve Smetanových sadech.

Zahájení festivalu se letos ujme „Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů“ s primášem Františkem Černým. Společně s ním vystoupí olomoucký mužský pěvecký sbor „Rovina“ a přední hanácké národopisné soubory „Haná“ Přerov a „Klas“ z Kralic na Hané, s jehož muzikou následující den zazpívají finalisté celostátní dětské soutěže v interpretaci lidových písní Zpěváček 2012. O slovenské lidové tance a písně obohatí program folklorní soubor „Púčik“ z Brna a ze Slovenska přijede prešovská hudební skupina „Hrdza“, která zpracovává slovenský folklor do moderního folku, rocku a popu. Významným hostem slavností bude i první dáma české country hudby Věra Martinová se skupinou „Jamie Marshall a spol.“ a skupina „Tomáš Kočko & Orchestr“. V programu jsou promenádní koncerty dechových hudeb - svatobořické „Mistříňanky“ a „Věrovanky“ z Věrovan a koncert „Stanley´s Dixi Street Band“ z Kopřivnice. V kostele Povýšení svatého Kříže vystoupí „Cimbálová muzika Stanislava Gabriela“ z Babic.

V nedělním komponovaném programu „Dožatá“ bude na hlavním pódiu předán hejtmanovi Olomouckého kraje dožínkový věnec a budou oceněni nejlepší zemědělci okresů Olomouckého kraje. Festival navazuje na odvěkou tradici poutí a jarmarků Hané, pro hosty je proto připraveno bohaté hodové občerstvení a lidový jarmark s předváděním řemesel, kde se představí i řada výrobců v krojích.

XXX. Prostějovské hanácké slavnosti se pořádají za finančního přispění Olomouckého kraje, Města Prostějov a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Program naleznete v příloze.

Více na www.prostejov.eu/duha nebo www.folklornisdruzeni.cz.

prostejovske-hanacke-slavnosti.jpg
Soubor typu .docProstějovské slavnosti 2012 - program(37 kB)DOC | PDF