Náměstek hejtmana Pavel Šoltys reprezentoval Olomoucký kraj na výstavě Má vlast cestami proměn

23. 05. 2017

V sobotu 20. května byl na Vyšehradě za velkého zájmu návštěvníků slavnostně zahájen již 9. ročník národní putovní výstavy „Má vlast cestami proměn.“

V zaplněné královské Akropoli se v celé své kráse představilo 97 zvelebených míst ze všech koutů naší vlasti. Na 33 výstavních stojanech tak mohli návštěvníci poprvé spatřit PROMĚNY roku 2017. Z Olomouckého kraje to byly proměny z obcí Veselíčko, Tučín, Bílá Voda, Šumperk, Grymov, Šternberk, Soběchleby, Drahanovice, Hlušovice, Přerov, Radvanice, Bernartice, Mohelnice, Němčice nad Hanou, Jeseník a Lipník nad Bečvou.

Byli vyhlášeni vítězové soutěží Má vlast cestami proměn 2016 – hlasování veřejnosti a odborné poroty. Za Olomoucký kraj převzala ocenění starostka Lazníček Dagmar Kubzová za proměnu kaple Stětí sv. Jana Křtitele v Lazníčkách za 3. místo v kategorii cena publika slavnostního zahájení 21. 5. 2016 a cenu odborné poroty – Zvláštní uznání získala proměna Synanogy v Lošticích a Dům přírody Litovelského Pomoraví v Horce nad Moravou.

„Putovní výstava Má vlast cestami proměn přináší svědectví o příznivých proměnách opomíjených míst a objektů v našich obcích a městech. Je také novou a neotřelou možností, jak zajistit publicitu smysluplným projektům za finanční a organizační podpory Olomouckého kraje,“ řekl Pavel Šoltys, náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

Zahájení výstavy doplnil bohatý kulturní program, zároveň byl pokřtěn druhý katalog výstavy a proběhlo slavnostní předání Srdce vlasti a kontrola stavu srdcí krajů – symbol každého kraje.

Tradiční jarmark držitelů Regionálních značek nabídl návštěvníkům řemeslné výrobky a krajové speciality. Po celý den byly otevřeny expozice Vyšehradu za symbolické vstupné, exkluzivně proběhly komentované prohlídky Slavína, baziliky sv. Vavřince a kostela Stětí sv. Jana Křtitele.

Výstavu si můžete prohlédnout na Vyšehradě před Starým purkrabstvím do 20. června. Poté bude rozdělena do jednotlivých kolekcí a vydá se na svou celoroční pouť po celé naší zemi. Kolekci Olomouckého kraje můžete vidět v červnu při Záhorských slavnostech ve Veselíčku, v Grymově při srazu rodáků a na letních slavnostech v Hlušovicích, v červenci se výstava přesune na hody do Radvanic, Drahanovic a do Přerova, v srpnu bude také hodovat v Soběchlebech a v Tučíně, na podzim se přesune do Bílé Vody a dalších obcí.

Přijďte se i vy podívat a inspirovat se krásnými proměnami zdánlivě neznámých koutů naší české a moravské země. Přesvědčíte se, že v Čechách, na Moravě i ve Slezsku se díky lidem, jimž není lhostejný osud prostředí, v němž žijeme a které předáváme dalším generacím, dějí proměny někdy až zázračné.

Náměstek hejtmana Pavel Šoltys zahájil výstavu Má vlast cestami proměn

Poslední změna 23. 05. 2017 12:19:14