Na Mattoni 1/2Maraton Olomouc zbývá pouze přes tisícovku startovních čísel

17. 02. 2017

Více než čtyři měsíce zbývají do startu osmého ročníku Mattoni 1/2Maratonu Olomouc a kapacita závodu se plní velice rychle. V polovině února zbývá něco málo přes třetinu volných míst. „Jsem přesvědčený, že všech
6 200 startovních čísel bude rozebraných dlouho před závodem,“ věří Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech, který stojí za vznikem celého půlmaratonu. V Olomouci se i letos poběží poslední červnovou sobotu, přesněji řečeno 24. Start z Horního náměstí si kromě půlmaratonců užije i tři a půl tisíce účastníků dm rodinného běhu. Olomouc se navíc v letošním roce pyšní titulem Evropské město sportu a právě Mattoni 1/2Maraton udělení prestižního titulu hodně pomohl.

Druhý největší půlmaraton v České republice a pátý závod RunCzech běžecké ligy je zároveň jedním z nejlépe obsazených závodů, každoročně na něj přijíždí světová vytrvalecká špička. Kromě těch nejlepších se však na Hanou sjíždějí hobby běžci z celé země i ze zahraničí. „V loňském roce utratilo 27 322 návštěvníků Mattoni 1/2Maratonu Olomouc ve městě téměř 42 milionů korun. Jsme rádi, že náš závod může alespoň trochu pomoci místním podnikatelům a cestovnímu ruchu,“ dodává Capalbo s tím, že z Olomouckého kraje pochází necelá polovina návštěvníků závodu. Z jiných krajů České republiky přijíždí 11 747 návštěvníků (43 %) a ze zahraničí 2 164 (7,9 %).

Tato čísla s povděkem kvituje rovněž Antonín Staněk, primátor Olomouce. „Nadmíru oblíbený a loni také nejlépe obsazený půlmaraton v České republice se uskutečňuje v roce, v němž se Olomouc pyšní titulem Evropské město sportu 2017. S jistotou mohu potvrdit, že tradice a výborná organizace závodu Mattoni 1/2Maratonu Olomouc významně přispěly k pozitivnímu hodnocení města při rozhodování komise o udělení titulu,“ ocenil primátor. „Konání tradičního běžeckého svátku přispívá k podpoře sportu a přináší městu jen samé přednosti, ať už v podobě dobré propagace nebo v podpoře hotelových, turistických či gastronomických služeb,“ zhodnotil Antonín Staněk, o jehož kladném vztahu k závodu vypovídá dobře i to, že při loňském ročníku čekal v cíli na doběh posledního běžce.

U příležitosti Olomouce jako Evropského města sportu 2017 organizátoři přichystali novinku pro všechny sportovní kluby, spolky a oddíly v Olomouci. V rámci největšího sportovního veletrhu v Olomouckém kraji, Moravia Sport Expa, které bude epicentrem dění půlmaratonského víkendu, budou mít možnost prezentovat své aktivity olomoucké sportovní organizace, a to zcela zdarma. „Naší myšlenkou je nastavit tradici v pořádání sportovní burzy pro děti s nabídkou mimoškolních sportovních aktivit. Všem zájemcům nabídneme prostor pro stánek a venkovní plochu pro ukázku konkrétní sportovní disciplíny dle kapacitních možností nebo prostor na pódiu,“ vysvětluje technický manažer závodu Tomáš Coufal.

Velkého počtu běžců a jejich doprovodu přijíždějících do Olomouckého kraje si je vědomý také hejtman Oto Košta. „Jde o jedinečnou sportovní událost, na které se Olomoucký kraj již tradičně finančně podílí. Těším se, že i letošní půlmaraton k nám přiláká velké množství závodníků i fanoušků, kteří budou mít příležitost poznat nejen město Olomouc, ale i jeho blízké okolí, popřípadě celý region. Právě z pohledu cestovního ruchu a jeho rozvoje jsou akce tohoto typu tou nejlepší reklamou,“ raduje se hejtman.

Nabitý program má v posledních dnech Jan Hudec. Český reprezentant v alpském lyžování má za sebou mistrovství světa ve švýcarském Svatém Mořici. I on však už teď plánuje, že se půlmaratonského víkendu aktivně zúčastní. „Těším se, až se znovu postavím společně s ostatními běžci na start dm rodinného běhu. Atmosféra loňského závodu byla skvělá a nepochybuji, že tomu bude tak i letos. Se svými fanoušky se pak také osobně potkám na Moravia Sport Expu v rámci autogramiády,“ říká špičkový lyžař.

Nedílnou součástí závodů RunCzech běžecké ligy je v posledních letech běh pro dobrou věc. V loňském roce běhalo a pomáhalo celkem 5 827 závodníků, kteří si startovní čísla zakoupili celkem přes 45 charitativních organizací. Jednou z nich je také olomoucký Spolek Trend vozíčkářů. „Máme radost, že jsme již čtvrtým rokem zapojeni do projektu Běž pro dobrou věc a zároveň jsme i hlavním charitativním partnerem na Mattoni 1/2Maratonu Olomouc. Výtěžek z prodeje registrací na závod pomáhá našim klientům k udržování se v aktivním způsobu života pomocí osobní asistence, kterou naše organizace poskytuje již 23 let. V loňském roce jsme díky tomuto projektu a více jak 180 běžcům získali přes 70 000 korun na podporu naší činnosti. Všichni v Trendu doufáme, že nejinak tomu bude i letos,“ těší se předseda a zakladatel Spolku Trend vozíčkářů Milan Langer.

Osmý ročník olomouckého půlmaratonu se rozeběhne v sobotu 24. června a v přímém přenosu ho bude vysílat Česká televize. Než se do ulic hanácké metropole pustí půlmaratonci, šanci dostanou nesoutěžní běžci – dm rodinný běh určený dětem a jejich rodičům, nabízí 3 500 startovních čísel a nenáročnou tříkilometrovou trať. Registrace na dm rodinný běh i na Mattoni 1/2Maraton Olomouc jsou dostupné na adrese www.runczech.com. Také letos se poběží se zlatou známkou kvality IAAF, která znamená, že se Mattoni 1/2Maraton Olomouc řadí po bok takových měst, jako jsou Berlín, Londýn nebo New York.

Organizátoři z týmu RunCzech v Olomouci kromě samotného půlmaratonu pořádají ještě jeden závod – tím je semifinálové kolo Juniorského maratonu. Největší běžecký závod pro studenty středních škol z celé České republiky se v Olomouci ve Smetanových sadech poběží v úterý 11. dubna. Neziskový projekt organizátorů RunCzech běžecké ligy má za cíl rozběhat středoškolské studenty po celé České republice, což se rok od roku daří více a více. Registrace do Juniorského maratonu je navíc zdarma. Do Juniorského maratonu se může zapojit každá střední škola z České republiky i zahraničí. „Stačí dát dohromady desetičlenný tým, ve kterém musí být tři dívky. Každý člen týmu pak běží štafetový úsek o délce 4,2 kilometry, dohromady studenti zdolají trať celého maratonu,“ představuje Juniorský maraton Bojan Nanković z týmu RunCzech. Dále už v podstatě stačí jen přihlásit tým na stránkách www.runczech.com/jmc a přijet na semifinálové kolo do Olomouce. V rámci Evropského města sportu se navíc ve stejný den utkají rovněž žáci základních škol. Na ty od devíti hodin čeká závod šestičlenných družstev, kde každý žák poběží 840 metrů.

Na Mattoni 1/2Maraton Olomouc zbývá pouze přes tisícovku startovních čísel
Na Mattoni 1/2Maraton Olomouc zbývá pouze přes tisícovku startovních čísel
Na Mattoni 1/2Maraton Olomouc zbývá pouze přes tisícovku startovních čísel
Na Mattoni 1/2Maraton Olomouc zbývá pouze přes tisícovku startovních čísel
Soubor typu pdfNa Mattoni 1/2Maraton Olomouc zbývá pouze přes tisícovku startovních čísel(454,8 kB)stáhnout


Poslední změna 17. 02. 2017 10:52:19

© Krajský úřad Olomouckého kraje