MARIÁNSKÁ ZAHRADA – RUKOPIS KRAJINOTVORBY

Datum29. 02. 2016
Místo konáníOlomouc
WWWwww.slunakov.cz
OrganizátorSluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s.
Telefon585 378 345

29. 2. 18:00 pondělí

Muzeum umění Olomouc, sál Divadlo hudby

JAROMÍR GOTTLIEB

MARIÁNSKÁ ZAHRADA – RUKOPIS KRAJINOTVORBY

V bezprostřední blízkosti Jičína byly v sedmnáctém století realizovány dvě barokní krajinné kompozice.  První, založená vévodou Albrechtem z Valdštejna (1583-1634), byla uskutečňována s vysokými ambicemi, obrovskými náklady a v horečném stavebním tempu během krátkých pěti roků. Druhá přicházela na svět krajinářskými zásahy relativně drobnými, ba  cizelérskými, které byly do území vkládány po dobu delší než půl století, a to na panství rodu Schliků,  z popudu hraběte Františka Josefa Schlika (1656-1740) a poté i jeho ženy, hraběnky Anny Josefy (1691-1771). Obě komponované krajiny Jičínska  - raně barokní "Valdštejnova zahrada" a schlikovská, vrcholně barokní "Mariánská zahrada" - se územně prolínají; jejich krajinářské koncepty musely tedy zohledňovat kvality a limity de facto téhož konkrétního prostoru. Tato okolnost nabízí poměrně vzácnou příležitost k porovnávání realizovaných krajinářských motivů, jejich odlišností i příbuzností, včetně zvolených řešení.

Jaromír Gottlieb (* 1957 v Praze) – truhlář, učitel, pozorovatel hydrometeorologické stanice, vedoucí odboru kultury, ředitel muzea, hospodář a zase truhlář. Je autorem studie Jičín – město čtyř krajin, na níž spolupracoval s V. Šejnovou. Nahlíží v ní Jičín z přírodního a historického hlediska a nabízí tomuto městu i specifický program rozvoje. Jaromír Gottlieb upozorňuje na dědictví, která nám i potomkům krajina a dává, zvláště se zaměřuje na umístění  sídel v krajině a postihnutí toho, jaký potenciál jejich poloha má. ( S úsměvem mluví o tom, že za tenhle svůj zájem vděčí vlastně období svého čundrování, které bylo výborným tréningem pro vyhodnocování dosažených míst, protože každý den nutilo člověka v lesích, na stráních i podél potoků vybrat to nejlepší místo k noclehu...)  Ve svých textech píše o současném krátkodechém, velmi utilitárním naplňování potřeb, o příkrém rozčlenění našeho životního prostoru, jehož jednotlivým částem - jednotlivým krajinám - jsme vnutili de facto kastovní systém. Před šesti lety se rozhodl živit se zase rukama. Na mlýně v Kacákově Lhotě jsou ovce, koza, kůň. Několik lidí za ním před lety přišlo, že by jej rádi navrhli na Cenu města Jičína. Podmínkou je souhlas navrženého. Jaromír Gottlieb navržen být nechce.

Poslední změna 09. 02. 2016 13:47:15