Kraj si připomenul tragédie v Javoříčku a Zákřově

29. 04. 2019

Dvou pietních akcí, během nichž lidé vzpomínali na události z konce druhé světové války, se o uplynulém víkendu zúčastnili náměstci hejtmana Olomouckého kraje Jiří Zemánek, Petr Vrána a Ladislav Hynek. V sobotu 27. dubna položili věnec k památníku v Javoříčku.

Historické prameny uvádí, že po vypálení Javoříčka zůstal z kdysi početné obce jen jeden obytný dům, škola, kaplička a stodola. Ačkoli se nemohu s historiky přít, myslím, že ve skutečnosti nám po původní vsi zbylo mnohem víc – smutek, bolest, ale také naděje a víra,“ řekl náměstek hejtmana Petr Vrána.

Smutnou událost, kdy 5. května 1945 obsadil Javoříčko oddíl SS z Bouzova, vojáci zastřelili 38 mužů starších 15 let a obec vypálili, připomíná památník a expozice. Na její vybudování přispělo hejtmanství částkou 300 tisíc korun.

Podobná pietní akce se konala také v neděli v Zákřově, kde stejně jako v Javoříčku zavraždili nacisté na konci druhé světové války desítky nevinných lidí.

Více fotografií ZDE.

Kraj si připomenul tragédie v Javoříčku a Zákřově