Kraj a město společně zřídí nové kreativně edukační centrum. Moravské divadlo získá nové dílny i studijní obor

19. 09. 2023

V areálu Střední školy polygrafické Olomouc vznikne kreativně edukační centrum. O průkopnický projekt, které připravilo Moravské divadlo Olomouc, úspěšně zažádal jeho zřizovatel, statutární město Olomouc. V pondělí 18. září schválil kraj na zasedání zastupitelstva smlouvu o spolupráci s městem, a projekt tak oficiálně dostal zelenou.

Kromě vybudování nových, moderně vybavených dílen pro výrobu scénických dekorací a dalších kreativních učeben, dojde k otevření unikátního středoškolského oboru v České republice, který bude zaměřený na jevištní technologie. Na praktické výuce se budou podílet sami zaměstnanci Moravského divadla. Centrum by mělo zahájit provoz do konce roku 2025. První studenti nového oboru by měli nastoupit ve školním roce 2026/2027.

„Vznik kreativně-edukačního centra v areálu krajské Střední polygrafické školy nabízí možnost užšího propojení obou subjektů. Jako ideální nám přišlo otevření nového studijního oboru jevištní technik. Očekávám, že o studium bude velký zájem, což nám potvrzují experti z oboru," sdělil radní Olomouckého kraje pro oblast školství Aleš Jakubec.

Město na projekt získalo dotaci z Národního plánu obnovy ve výši 38 miliónů korun. Zbylých 82 miliónů korun si mezi sebe rozdělí Statutární město Olomouc a Olomoucký kraj, který Střední školu polygrafickou zřizuje.

„Projekt vnímám jako mimořádně přínosný. Dokládá otevřenost divadla k mezisektorové spolupráci. Olomoucký kraj se zde zároveň významně hlásí k rozvoji jedné z nejvýznamnějších kulturních institucí v regionu,“ uvedl radní Olomouckého kraje pro kulturu Jan Žůrek.

V prostorách centra budou i dvě učebny pro technické předměty nového oboru a další místnosti určené pro pořádání kreativních workshopů pro veřejnost, které v Moravském divadle rozvíjí Ateliér MDO, vzdělávací platforma přibližující divadlo všem věkovým kategoriím.

vizualizace projektu ke studiu proveditelnosti, autor: Jan Chvíla
vizualizace projektu ke studiu proveditelnosti, autor: Jan Chvíla
vizualizace projektu ke studiu proveditelnosti, autor: Jan Chvíla


Poslední změna 19. 09. 2023 12:18:20