Komunální veletrh řešil bezpečnost i digitalizaci

22. 05. 2023

Kybernetická a energetická bezpečnost, nakládání s odpady nebo ochrana osobních údajů – to je jen část témat, na které se letos zaměřil Komunální veletrh Olomouc 2023. Odborníci ze soukromé i veřejné sféry spolu diskutovali od 18. do 19. května. Akce se zúčastnili i zástupci Olomouckého kraje.

Otázka bezpečnosti je pro Olomoucký kraj klíčové téma. A nemám tím na mysli jen kyberbezpečnost, což je dnes velmi aktuální, ale například i koordinaci integrovaného záchranného systému v případě různých přírodních a živelních katastrof. V tomto směru má náš kraj řadu zkušeností. Poznatky z nich využíváme a předáváme dál,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Řeč se v průběhu diskuse stočila také ke spolupráci veřejného a soukromého sektoru nebo k digitalizaci. I v této oblasti už Olomoucký kraj ušel dlouhou cestu – díky digitalizaci se například zjednodušilo podávání dotačních žádostí i jejich vyhodnocování a aktuálně hejtmanství pracuje na takzvané digitální technické mapě. „Ta má do budoucna výrazně zjednodušit a zrychlit stavební řízení k povolování staveb. Právě dlouhá doba potřebná na vydání stavebního povolení je jednou z největších slabin veřejné správy,“ zdůraznil hejtman Suchánek.

Na veletrhu se prezentovaly desítky firem, které představily například chytré komunikační sítě nebo moderní způsoby nakládání s odpadem. Řešila se také větší energetická bezpečnost měst a obcí.

„Pokud jde o energetickou bezpečnost a odpadové hospodářství, u obojího si uvědomujeme, jak je důležité směřovat k maximální soběstačnosti. To jsou důvody, proč chceme rozvíjet komunitní energetiku a také municipální odpadovou infrastrukturu, která má za podpory kraje vzniknout. Plánovaná dotřiďovací linka bude odpad nejen třídit pro recyklaci, ale částečně ho využije i jako energetickou surovinu,“ uvedl Martin Šmída, radní Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí.

Komunální veletrh řešil bezpečnost i digitalizaci

Poslední změna 22. 05. 2023 17:13:53