Keramickou popelnici popeláři nevyvezou

04. 06. 2020

Obce a města v Olomouckém kraji soutěžily o keramickou popelnici. V projektu, jehož posláním je odměnit samosprávy, které nejlépe třídí komunální odpad, byly letos nejlepší Prostějov, Plumlov, Majetín a Ostružná.

Těší mě, že náš kraj dosáhl na celkově první místo v pomyslném srovnání všech krajů. Opět jsme překročili republikový průměr v množství vytříděného odpadu na obyvatele za rok. Ocenění má zástupce obcí motivovat k tomu, aby se snažili třídění odpadů mezi občany maximálně podporovat,“ řekl Milan Klimeš, náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí.

Do soutěže, kterou každoročně pořádá Olomoucký kraj se společností EKO-KOM, bylo zapojeno 396 obcí a měst. Hodnotilo se především množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele, počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst nebo hustota sběrné sítě.

I letos mohly obce obdržet ocenění za odpadový počin roku. Odpadový lev je ocenění pro obec, které se díky intenzivní práci na odpadovém systému podařilo dosáhnout největšího zlepšení.  Vítězem této speciální kategorie se tentokrát stalo město Uničov,“ uvedla mluvčí pořádající společnosti EKO-KOM Lucie Müllerová.

Nedílnou součástí ocenění jsou i motivační odměny na podporu odpadového hospodářství, které obcím na medailových příčkách poskytne Olomoucký kraj. Obce si tak mezi sebe v závislosti na konečném umístění rozdělí celkovou částku 325 tisíc korun.

Výsledky soutěže O keramickou popelnici - Olomoucký kraj

1. místo           Statutární město Prostějov

2. místo           Šumperk

3. místo           Statutární město Olomouc