Jedničkou zůstává Helfštýn. Dařilo se i dalším památkám

01. 02. 2024

Hrad Helfštýn se stal opět jedním z nejnavštěvovanějších míst v regionu. Vloni si ho přišlo prohlédnout téměř 110 tisíc návštěvníků. Lidé ale měli zájem také o prohlídky zámků v Úsově a Čechách pod Kosířem, kde na ně čekaly zajímavé novinky.

„Sezónu 2023 řadíme k těm nejnavštěvovanějším vůbec. Na celkovém součtu návštěvníků nic nezměnil ani fakt, že příjezdová cesta v Týně nad Bečvou byla celý rok rozkopaná a omezení spojená s příjezdem mohla řadu řidičů odradit,“ uvedl Jan Lauro, helfštýnský kastelán.

Hrad turistům nabídl stálé i putovní expozice, noční prohlídky a nejvyhledávanější akcí se opět stalo mezinárodní setkání kovářů Hefaiston.

Zámek v Úsově vloni lákal návštěvníky třeba na unikátní výstavu africké zvěře nebo zábavné dětské programy. Celkem do Úsova dorazilo více než 41 tisíc turistů. Jen o pět tisíc méně lidí zamířilo na zámek v Čechách pod Kosířem. Vloni poprvé se tam mohli zúčastnit Dne zamilovaných nebo si v noci prohlédnout zámecký hřbitov či jinak nepřístupnou kapli.

„Jak zámek v Čechách pod Kosířem, tak i Helfštýn a zámek v Úsově spadají do správy muzeí, jejichž zřizovatelem je Olomoucký kraj. Hejtmanství do těchto památek investovalo nemalé peníze a mě moc těší, že se tyto investice vrací zpět v podobě spokojených návštěvníků,“ uvedl Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro oblast kultury.

Jedničkou zůstává Helfštýn. Dařilo se i dalším památkám, foto: CCR OK
Jedničkou zůstává Helfštýn. Dařilo se i dalším památkám, foto: CCR OK
Jedničkou zůstává Helfštýn. Dařilo se i dalším památkám, foto: CCR OK


Poslední změna 01. 02. 2024 10:43:21