Jaroslav Lakomý získal Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje

24. 08. 2016

Řemeslník ze Štítů, který se věnuje pokrývačství tradičními krytinami – šindelem a břidlicí, převzal ocenění z rukou náměstka hejtmana Olomouckého kraje Radovana Rašťáka během Mezinárodního folklorního festivalu v Šumperku.

„Jsem moc rád, že jsem tento titul získal. Vůbec jsem nečekal, že by si mé práce někdo takhle všiml a ocenil mě. Po střechách lezu od svých patnácti let. Teď už jsem ale firmu předal synovi a jen mu občas chodím radit,“ svěřil se Jaroslav Lakomý.

„Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje je formou veřejného uznání a podpory těm, kdo se snaží udržet znalosti a dovednosti nutné pro provozování tradičních rukodělných technologií, účinně a kvalifikovaně je prezentovat a předat je dalším generacím,“ řekl náměstek hejtmana Olomouckého kraje Radovan Rašťák.

Jaroslav Lakomý se narodil ve Štítech v rodině mistrů pokrývačů. V roce 1968 se vyučil pokrývačem na učilišti v Ostravě. Praxi vykonával u svého dědečka. V rodině, kde se řemeslo dědí z otce na syna, se vždy věnovali pokrývání střech tradičními krytinami – šindelem a břidlicí při dodržení tradičních technologických postupů.

Jaroslav Lakomý poprvé pokryl šindelem střechu kostela v Brníčku a během let opravil střechy asi dvou set památkově chráněných objektů, zejména na území Olomouckého kraje. Pracoval ale i na katedrále sv. Víta v Praze.

Titul Mistr tradiční rukodělné výroby se podle schválených pravidel uděluje doživotně a nejvýše třem osobám ročně. Udělení titulu provází přidělení značky Mistr tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje.

Jaroslav Lakomý přebral titul v rámci XXVI. Mezinárodního folklorního festivalu v Šumperku. Záštitu nad touto významnou akcí, během které se představily soubory nejen z České republiky, ale také z Polska, Rakouska, Ruska, Srbska, Chorvatska, Indonésie, Itálie či Řecka, převzal hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

Jaroslav Lakomý získal Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje

Poslední změna 24. 08. 2016 07:11:43