Hejtmanství představilo novou koncepci paliativní péče

26. 11. 2018

Jako jeden z prvních v Česku zavádí Olomoucký kraj koncepci paliativní péče. Jejím posláním je ulehčit život lidem, kteří trpí nevyléčitelnými chorobami.

„Paliativní péče byla dlouhá léta ve společnosti tabu. To jsme se rozhodli změnit, protože když o něčem nebudeme mluvit, těžko to můžeme zlepšit. A našim záměrem je, aby byla paliativní péče v regionu na špičkové úrovni. Je to často jediná věc, kterou můžeme pro umírající udělat,“ řekl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Většina lidí dnes umírá v anonymním prostředí nemocnic. I tento smutný fakt má nová koncepce paliativní péče změnit. Hejtmanství investuje v prostějovském špitále desítky miliónů korun, aby těžce nemocní lidé mohli zůstat s rodinou.

V rámci koncepce paliativní péče vznikne pět jednolůžkových pokojů pro nevyléčitelně nemocné. Všechny nabídnou možnost přistýlky, aby blízká osoba mohla u nemocného přespat. Vždy jeden lékař a sestra z každého oddělení se navíc budou vzdělávat tak, aby mohli pečovat o pacienta v terminálním stádiu a citlivě mluvit s jeho příbuznými,“ uvedla předsedkyně představenstva Středomoravské nemocniční Marie Marsová.

Nová koncepce obsahuje desítky stran textů, které se zabývají dnešním stavem paliativní a hospicové péče a navrhuje, jak se má dál rozvíjet a modernizovat. V každém okresu kraje bude do budoucna fungovat alespoň jeden poskytovatel těchto sociálních služeb, hejtmanství se také zavázalo navýšit současnou hospicovou kapacitu. Dále kraj přispěje na specializovanou paliativní péči, která spočívá v ošetřování těžce nemocných lidí přímo u nich doma. „Na koncepci pracoval tým lidí složený jak z pracovníků krajského úřadu, tak i externích odborníků. Těm všem bych chtěl za jejich práci poděkovat,“ dodal Okleštěk.

Snahu kraje o rozvoj paliativní péče přivítali zástupci poskytovatelů sociálních služeb, představitelé charity i církve. „Jde o velmi záslužný počin. Velké rezervy v poskytování paliativních služeb vidíme hlavně v severní části regionu,“ sdělil arcibiskup Jan Graubner.

Koncepci rozvoje paliativní péče najdou zájemci na webových stránkách Olomouckého kraje ZDE.

Hejtmanství představilo novou koncepci paliativní péče


Poslední změna 26. 11. 2018 16:08:52

© Krajský úřad Olomouckého kraje