Hejtman Košta se setkal s primátorem Olomouce Staňkem. Jednali o heliportu

06. 02. 2017

O dalším osudu přistávací plochy pro vrtulníky zdravotnické záchranné služby diskutovali na společném jednání hejtman Olomouckého kraje Oto Košta a primátor Olomouce Antonín Staněk.

Při rozhodování o tom, co bude s heliportem dál, pomůže hejtmanství i magistrátu nová studie.

Krajský úřad ji zadal kvůli tomu, že jeden z letových koridorů záchranářských vrtulníků vadí developerské společnosti Gemo. Ta v této části města plánuje stavbu nových obytných domů. Vlastní přitom důležitý pozemek pod heliportem. V závěru loňského roku se Olomoucký kraj dohodl s firmou na prodloužení pronájmu této parcely o další čtyři roky.

„V současné době čekáme na výsledky studie. Ta by měla ukázat, zda je možné, aby byl heliport provozován v podobě, v jaké je nyní.  Zabývat se bude i možností, že by jižní koridor byl nějakým způsobem omezen, tak jak požadoval developer,“ řekl Oto Košta, hejtman Olomouckého kraje.

Pokud dá studie dalšímu fungování heliportu zelenou, nebude se tam už provádět servis vrtulníků či výcvik pilotů a posádek, aby se snížilo hlukové zatížení okolí. V případě, že autoři studie upozorní na to, že se letečtí záchranáři bez jižního koridoru neobejdou a Gemo potrvá na svém odmítavém stanovisku, bude třeba najít jiné řešení.

„Pokud by to bylo nutné, je za určitých podmínek možné přestěhovat heliport na městské letiště v Neředíně. To ale nyní není aktuální. Studie má být hotová do 15. března,“ sdělil Antonín Staněk, primátor Statutárního města Olomouc.

Problém s pozemkem vznikl v roce 2005. Tehdy restituent prodal parcelu pod heliportem společnosti Technologický park ze skupiny Gemo. Stavbu bytů a domů v této části Olomouce poté umožnil nový územní plán.

Hejtman Košta se setkal s primátorem Olomouce Staňkem. Jednali o heliportu

Poslední změna 06. 02. 2017 10:41:46