Fašanku, Fašanku, už je ťa na mále…

zaznívalo v sobotu 18. února ve Velké Bystřici. Konal se tam už 39. masopust se zabijačkou. Maškarního veselí se zúčastnil hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek a společně s ním Ivo Slavotínek, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro sociální oblast, který je zároveň radním Velké Bystřice.

Na Zámeckém náměstí mohli lidé vidět pravou hanáckou zabijačku a užít si vystoupení folklórních souborů a kejklíře. Starosta obce Marek Pazdera předal místní chase ostatkové právo k vedení obce. Kolem poledne pak vyrazil masopustní průvod maškar s medvědem do velkobystřických ulic na tradiční obchůzku.

Masopust představuje období hodování a veselí mezi dvěma postními dobami – Vánocemi a Velikonocemi. Zvyky mají zřejmě původ v předkřesťanských slovanských oslavách konce zimy.

Fašanku, Fašanku, už je ťa na mále…,

Poslední změna 22. 02. 2023 16:35:38