Dotace snadno a rychle. Obce potřebují 28 miliard

07. 09. 2017

Celkem 28 miliard korun potřebují na své projekty města a obce v Olomouckém kraji. Vyplývá to z průzkumu, kterým hejtmanství zjišťovalo záměry a potřeby jejich starostů. Také proto bude nově čerpání krajských dotací jednodušší. Změna oproti předchozím rokům spočívá v tom, že se některé programy vyhlásí ještě letos a po schválení krajského rozpočtu tak žadatelé dostanou peníze už počátkem příštího roku. Vedení kraje o tom informovalo na Setkání se starostkami a starosty Olomouckého kraje.

„Hned po vyhlášení dotačního programu bude zveřejněn srozumitelný popis podání žádosti a její administrace. Do měsíce po vyhlášení pak uspořádáme seminář k podmínkám poskytování dotací. Součástí seminářů bude vysvětlení elektronického podání žádostí v systému, který je uživatelsky přívětivější, umožní jedinou registraci nebo předvyplnění položek o žadateli,“ řekl náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro kulturu, sport a volný čas František Jura.

Žadatelé se tak snáz dostanou k penězům například na výstavbu či rekonstrukci sportovních zařízení, přípravu projektových dokumentací, obnovu nemovitostí v památkových zónách nebo budování cyklostezek a přechodů pro chodce.

„Podpora kvalitních projektů, které zlepší život obyvatel regionu, je pro Olomoucký kraj jednou z priorit. Proto právě do této oblasti směřujeme celou řadu dotačních programů, aby šanci na realizaci svých plánů dostali opravdu všichni,“ sdělil první náměstek hejtmana Olomouckého kraje Jiří Zemánek.

Jaké jsou potřeby a plány obcí, zjišťoval Olomoucký kraj prostřednictvím dotazníkového šetření. Z něho vyplynulo, že by starostové chtěli v rámci nejrůznějších projektů proinvestovat celkem 28 miliard korun.

„Dotazník vyplnilo více než čtyřicet procent obcí, což představuje dvě třetiny obyvatel kraje. Většina plánovaných investic by směřovala do oprav místních komunikací, výstavby chodníků, kanalizací a čistíren odpadních vod. Zájem je také o nové sportovní areály,“ uvedl Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

Konference samospráv se zúčastnily na dvě stovky starostů. S vedením kraje diskutovali také o odpadovém hospodářství, kotlíkových dotacích a dalších aktuálních tématech.

Více fotografií najdete zde.

Dotace snadno a rychle. Obce potřebují 28 miliard

Poslední změna 13. 09. 2017 08:15:00