Čechy pod Kosířem výhru nečekaly. Teď jsou krajskou vesnicí roku

06. 06. 2023

Titul Vesnice Olomouckého kraje roku 2023 putuje do Čech pod Kosířem na Prostějovsku. V obci, která je úzce spjatá se zámeckým parkem, hasičským muzeem a Muzeem kočárů, žije více než tisíc obyvatel. Vyhlášení výsledků krajského kola se uskutečnilo v pondělí 5. června v budově sídla hejtmanství.

„Gratuluji obci Čechy pod Kosířem za jejich skvělé umístění. A blahopřeji také všem ostatním vesnicím, které se do letošního ročníku přihlásily. Lidé v těchto obcích odvedli obrovský kus práce, stali se inspirací pro ostatní a dokázali, že jejich vesnice jsou nejlepšími místy k bydlení i k pěknému žití,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Uspět v soutěži Vesnice roku není jenom tak. Přihlášené obce musí splnit řadu parametrů a dokázat, že si titul zaslouží. Každého nominanta navíc prověří speciálně složená komise.

„Vítězství v soutěži jsme vůbec nečekali. To, že jsme ocenění získali, je zásluha našich občanů, zejména dobrovolníků. Máme úžasný a bohatý spolkový život, na který se pak vážou investice. To je ten největší poklad,“ řekl po vyhlášení starosta Milan Kiebel.

Kromě zlaté stuhy za vítězství v krajském kole soutěže se Čechy pod Kosířem mohou těšit také na odměnu od hejtmanství v podobě dvou set tisíc korun. Česká Ves na Jesenicku na druhém místě obdrží sto tisíc korun a stejná částka poputuje i do bronzových Slatinek na Prostějovsku.

„Do této tradiční soutěže se letos přihlásilo celkem deset obcí. Je pěkné vidět, jak se obce v našem kraji proměňují, jak na sobě pracují. Soutěž může být pro obce motivací a případné ocenění také inspirací ostatním,” dodal Jan Šafařík, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro rozvoj venkova.

Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí si odvezla Loučná nad Desnou a bílou stuhu za činnost mládeže získaly Vrchoslavice.

Slavnostní vyhlášení výsledků krajského kola soutěže a předání zlaté stuhy se uskuteční ve vítězné obci 16. srpna. Čechy pod Kosířem se navíc zúčastní celostátního kola, jehož vyhlášení se bude konat v září v Luhačovicích.

Výsledky krajského kola soutěže Vesnice roku 2023:

I. - III. místo (finanční ocenění OK ve výši 400 000 korun):

I. místo a Zlatá stuha za vítězství v krajském kole – obec Čechy pod Kosířem (200 000 korun)

II. místo – obec Česká Ves (100 000 korun)

III. místo – obec Slatinky (100 000 korun)

STUHY (finanční ocenění ministerstev):

Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí – obec Loučná nad Desnou

Bílá stuha za činnost mládeže – obec Vrchoslavice

Zlatá cihla v Programu obnovy venkova (v celkové výši 50 000 korun):

Kategorie C – nové venkovské stavby – obec Tovéř – „Revitalizace návsi v obci Tovéř“

Ceny se speciálním finančním oceněním OK (ve výši 50 000 korun/obec):

Vesnická knihovna Olomouckého kraje roku 2023 – obec Bousín