Vzpomínka na padlé hrdiny

03. 04. 2018

Náměstek hejtmana Dalibor Horák spolu s představiteli obcí a odbojářských organizací uctil ve středu 28. března na hřbitově v Nové Hradečné památku obětí Bratrušovské tragédie, která se odehrála před třiasedmdesáti lety v závěrečné fázi II. světové války. V Troubelicích pak předal vyznamenání seniorce, jež se podílela na záchraně zajatých vojáků.

Statečnou ženu ocenil náměstek Horák Pamětní medailí I. stupně Českého svazu bojovníků za svobodu.

„Marie Sczeponiaková ještě v dětském věku zajišťovala pomoc pro zajaté rudoarmějce, kterým se před koncem II. světové války podařilo uprchnout z pochodů smrti. Některým z nich svou příkladnou aktivitou a statečností nepochybně zachránila život," uvedl při předání medaile Dalibor Horák.

K vraždě šestnácti českých vlastenců došlo v Bratrušově 31. března 1945. Část odbojářů byla později pochována právě na hřbitově v Nové Hradečné.

Vzpomínka na padlé hrdiny

Poslední změna 03. 04. 2018 09:27:51