Slavnostní odhalení pamětní desky JUDr. Františka Doležela

JUDr. Františka Doležela a jeho celoživotní boj za pravdu, spravedlnost a lidská práva připomíná v Prostějově pamětní deska. Jejího slavnostního odhalení se ve čtvrtek 27. června zúčastnil náměstek hejtmana Olomouckého kraje Petr Vrána.

„Jsou lidé, kteří i když zemřou, zůstávají stále s námi. Obvykle jde o naše blízké, přátele nebo významné osobnosti, jejichž život nás inspiruje a posouvá dál. Přesně to je případ doktora Františka Doležela. Ačkoli z našeho světa odešel už v roce 1972, jeho odkaz přetrval," řekl náměstek Vrána.

Pamětní deska je umístěna na rodném domě Františka Doležela na Žižkově náměstí. Doležel byl v roce 1948 na příkaz ústředí StB zatčen a obviněn ze zneužití své úřední povinnosti, protože prý vědomě stíhal osoby jen proto, že byl zaujat kvůli jejich politické příslušnosti ke KSČ. Po sedmi letech vězení, ztrátě občanských práv a poloviny veškerého majetku byl propuštěn. Prošel řadou zaměstnání, než se mu podařilo opět sehnat práci v právnickém oboru.  Pracoval až do své smrti v roce 1972. V roce 1989 se dočkal plné rehabilitace. Byl také jako významná osobnost oceněn in memoriam za celoživotní činnost Cenou města Prostějova za rok 2016.

Slavnostní odhalení pamětní desky JUDr. Františka Doležela

Poslední změna 01. 07. 2019 07:25:38