Oprava městské hradby v Olomouci, která odkryla staré kasematy

Rekonstrukce části městského opevnění v olomoucké Pekární ulici. Opravy zdi odkryly kasematy, které po dlouhé desítky let nikdo neviděl. Renovaci kulturní památky realizovalo město ve své režii. Náklady dosáhly 2,4 milionu korun. Důvodem k opravám, které odstartovaly v březnu 2016, byly statické poruchy ve zdivu. Hradební zeď byla v havarijním stavu, renovace se proto týkala jak části městského opevnění, tak podzemních kasematních prostor. Oprava se týkala nejmladší části opevnění v této části Olomouce, která pochází z let 1810 až 1820. Naopak nejstarší část fortifikace v tomto místě pochází už ze 13. století, jedná se o někdejší hranolovou věž, která dnes tvoří nároží podstatně mladší budovy Domu armády. Renovace památky tak byla součástí širší snahy vrátit důstojnější podobu významnému areálu s bastiony pod hradním návrším. Po opravě by mohly být tyto zajímavé prostory alespoň příležitostně přístupné.

zobrazit web »

Hlasování bylo ukončeno