Operační program Nadnárodní spolupráce

Program CENTRAL EUROPE 2020

Na jaké oblasti spolupráce se program zaměřuje?
1. Inovace s cílem zvýšit konkurenceschopnost ve Střední Evropě
2. Nízkouhlíkové strategie ve Střední Evropě
3. Přírodní a kulturní zdroje pro udržitelný růst ve Střední Evropě
4. Doprava s cílem zajistit lepší spojení ve Střední Evropě

Jaké je podporované území?
Česká republika, Chorvatsko, Itálie, Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko

Jaká je celková alokace programu?        231,8 mil. EUR

Kdo může žádat o podporu?
Veřejné i soukromé subjekty, např. místní, regionální, národní orgány veřejné správy, regionální rozvojové agentury a inovační agentury, nevládní organizace, finanční instituce, vzdělávací instituce, univerzity a výzkumné ústavy. Pro příjemce z ČR zůstává podíl spolufinancování z ERDF ve výši 85 % způsobilých výdajů projektu.

Co musí projekty splňovat?
Nezbytnou podmínkou realizace především neinvestičních projektů je uzavření partnerství mezi projektovými partnery, z nichž jeden přebírá funkci vedoucího partnera a s ní i odpovědnost za realizaci projektu po organizační a finanční stránce. Pro efektivní partnerství v projektech je žádoucí spolupráce vyššího počtu projektových partnerů. Přesné požadavky na partnerství jsou stanoveny v dokumentaci pro konkrétní výzvu.

Kde můžete získat informace k programu?
Ministerstvo pro místní rozvoj
Odbor evropské územní spolupráce
Staroměstské náměstí 6
e-mail: nadnarodni@mmr.cz
Webstránka programu: www.central2013.eu
Národní webstránka: www.strukturalni-fondy.cz

Jaká je role Krajského úřadu Olomouckého kraje v programu?
Nominovaní zástupci kraje působí ve Výboru České republiky pro programy nadnárodní a meziregionální spolupráce a ESPON 2020. Výbor má poradní a podpůrnou funkci. Jsou v něm zastoupeny subjekty z národní, regionální i lokální úrovně. Ke kompetencím Výboru patří posuzování návrhů na projekty, u nichž se předpokládá účast partnera z České republiky. Před jednáním Monitorovacího výboru programu vyjadřuje Výbor doporučující stanovisko k projednávaným projektům.

10.02.2015 - Nový CENTRAL EUROPE vyhlásí první výzvu k předkládání žádostí

Řídící orgán programu CENTRAL EUROPE 2020 vyhlásí ve čtvrtek 12. února 2015 první výzvu k předkládání projektových žádostí. Až 80 milionů eur z Evropského fondu pro regionální rozvoj bude určeno na nové projekty zaměřené na posílení regionálních inovací, snížení nízkouhlíkových emisí, ochranu přírodních a kulturních zdrojů a zlepšení dopravní spojení.

Ing. Marta Novotná

vedoucí oddělení
Odbor strategického rozvoje kraje
oddělení regionálního rozvoje
   585 508 330 m.novotna@olkraj.cz
Jeremenkova 1211/40b, 77900 Olomouc, patro 12, kancelář: 1202

Operační program Nadnárodní spolupráce Střední Evropa - ARCHIV

Dne 3. prosince 2007 schválila Evropská komise Operační program Nadnárodní spolupráce Střední Evropa.

Jedná se o program, který navazuje na Iniciativu Evropského společenství Interreg IIIB CADSES.

Program má pro období 2007-2013 k dispozici 246 mil. € pro všechny zapojené země a je zaměřen na projekty, které mají důležitost či vliv na celé území Střední Evropy. Prostor Střední Evropy v rámci Nadnárodní spolupráce je vymezen regiony z Rakouska, České republiky, Německa, Maďarska, Itálie, Polska, Slovenska, Slovinska a Ukrajiny. Finanční prostředky jsou určeny k podpoře projektů zahrnujících spolupráci mezi národními, regionálními a místními veřejnými i soukromými subjekty. Podporuje společné projekty v oblasti inovací, dostupnosti, životního prostředí, konkurenceschopnosti a atraktivnosti měst a regionů. Cílem je pomoci ekonomickému, ekologickému a sociálnímu rozvoji ve Střední Evropě.

Kdo může žádat o podporu?

Národní a regionální veřejné orgány, regionální rozvojové agentury, univerzity, výzkumné ústavy a instituce terciárního vzdělávání, inkubační domy, školící střediska, sdružení zaměstnavatelů, podnikatelé, provozovatelé infrastruktury a veřejné dopravy, ekologické zájmové skupiny, dodavatelé energií, instituce územního plánování, bytová družstva a bytové podniky, nadnárodní organizace v oblasti kultury.

Struktury programu

Řídícím orgánem programu je Amt der Wiener Landesregierung v Rakousku, v České republice je Národním koordinátorem Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.

Kde můžete získat informace k programu?

Ministerstvo pro místní rozvoj

Odbor územních vazeb

Staroměstské náměstí 6

pracoviště: Letenská 3

Mgr. Helena Kalasová

e-mail: nadnarodni@mmr.cz

Na regionální úrovni vám poskytneme informace k programu na Krajském úřadě Olomouckého kraje

Jeremenkova 40 b, budova RAO

779 11 Olomouc

oddělení regionálního rozvoje

Ing. Marta Novotná

e-mail: m.novotna@kr-olomoucky.cz

Role Krajského úřadu Olomouckého kraje v programu

Nominovaní zástupci kraje působí ve Výboru České republiky pro programy nadnárodní a meziregionální spolupráce a ESPON 2013. Výbor má poradní a podpůrnou funkci. Jsou v něm zastoupeny subjekty z národní, regionální i lokální úrovně. Ke kompetencím Výboru patří posuzování návrhů na projekty, u nichž se předpokládá účast partnera z České republiky. Před jednáním Monitorovacího výboru programu vyjadřuje Výbor doporučující stanovisko k projednávaným projektům.

ARCHIV AKTUALIT

13.07.2010 - Výzva do OP Nadnárodní spolupráce - Střední Evropa (CENTRAL EUROPE PROGRAMME)

V pondělí 12. 7. 2010 byla vyhlášena strategická výzva do OP Nadnárodní spolupráce - Střední Evropa (CENTRAL EUROPE PROGRAMME).

15.04.2010 - Operační program Nadnárodní spolupráce INTERREG IV B - proběhlo hodnocení projektů z 1. výzvy

V rámci Operačního programu Nadnárodní spolupráce INTERREG IV B proběhlo hodnocení projektů z 1. výzvy, která byla vyhlášena dne 29. 02. s termínem ukončení 14. dubna 2008. V rámci této výzvy bylo předloženo celkem 96 projektů.

Poslední změna 07. 04. 2016 06:43:11