Olomoucký kraj předal českým krajanům v Srbsku autobus

24. 10. 2012

Olomoucký kraj dnes předal zástupcům české menšiny žijící v srbské Vojvodině klíče od meziměstského autobusu značky SOR. Autobus v hodnotě 760 tisíc korun kraj po dohodě s dopravcem Veolia Transport Morava odkoupil za 240 tisíc korun a v rámci partnerství ho daroval krajanům v Banátu.

„Myšlenka darovat autobus nás napadla při cestě do Vojvodiny v loňském roce, když jsme v Bele Crkvě a okolních českých vesnicích navštívili naše krajany,“ uvedl náměstek hejtmana Pavel Horák. „Dopravní dostupnost je v tomto kraji pro Čechy klíčová. Především pro školáky, kteří za vzděláním musí denně dojíždět. Proto jsem předsedovi zastupitelstva města Bela Crkva Šimanu Irovičovi, který je příslušníkem tamní české menšiny, nabídl podporu. Možnost poskytnout autobus jsme následně projednali se společností Veolia Transport Morava. Její ředitel nám pro tento účel nabídl meziměstský autobus vyrobený v roce 2004 se 45 místy k sezení a 30 k stání za sníženou cenu,“ dodal.

Slavnostního předání autobusu se kromě Šimana Iroviče zúčastnil také starosta města Bela Crkva Stanko Petrovic a ředitel dopravního podniku JATP Predrag Marila.

Olomoucký kraj s Vojvodinou spolupracuje od roku 2003. Město Bela Crkva se nachází ve východní části Srbska. V okrese Bela Crkva žije přes 17 tisíc obyvatel, z toho téměř 4 procenta obyvatel tvoří česká menšina. Čeští krajané představují většinu například ve vesnici Češko selo. Velký počet Čechů žije také v Kruščici nebo Crvené Crkvě.

img-1433.jpg
img-1420.jpg
img-1403.jpg
img-1431.jpg