Nová hráz ochrání obec Lupěné

15. 08. 2018

Stavbu za zhruba tři milióny korun právě dokončily Lesy ČR na Šumpersku. Nová protipovodňová hráz ochrání obyvatele obce Lupěné.  Na realizaci projektu se finančně podílelo ministerstvo zemědělství. Lesy se v regionu starají o regulaci menších vodních toků. Větší řeky, nádrže a přehrady udržuje Povodí Moravy.

„Železobetonová konstrukce přepážky je na viditelné části obložená kamenem. Zdrsněnou dopadovou plochu tvoří těžký lomový kámen,“ popsal vzhled stavby Pavel Pernica, vedoucí správy toků povodí Moravy z podniku Lesy ČR.

Nová hráz upravuje koryto Bušínovského potoka. Tamní kopcovitý terén je náchylný na lokální povodně, které hrozí právě v letním období.

Lesy počítají s tím, že betonovou přepážku budou každé tři roky čistit od splavenin, aby zachovaly její funkčnost. Podobný objekt vybudoval státní podnik také v sousedním Zlínském kraji, konkrétně v Újezdě u Valašských Klobouk.

Nová hráz ochrání obec Lupěné    Foto: LČR

Poslední změna 15. 08. 2018 10:56:21