Kupte si bílou pastelku „umění žít ve tmě“

08. 10. 2018

Ve středu 17. října proběhne u příležitosti Mezinárodního dne bílé hole již 19. ročník celonárodní veřejné sbírky Bílá pastelka. Pastelka bílé barvy připomíná bílou hůl a život zrakově postižených. Bílá hůl není jen symbolem slepoty, ale je především symbolem důstojného života nevidomých a důležitý prostředek na cestě k samostatnosti.

Občané Olomouce, stejně jako obyvatelé jiných měst na celém území republiky, budou mít příležitost koupit si bílou pastelku a podpořit služby pro zrakově postižené, které poskytuje obecně prospěšná společnost Tyfloservis a zapsaný spolek Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR. Regionální střediska obou organizací sídlí v Olomouci na ulici I. P. Pavlova 69 (budova Jalta, tel: 585 428 111)). Bezplatné služby jsou dostupné všem, kteří mají v dospělém věku vážné potíže s viděním.

Dobrovolníci v tričkách s logem sbírky budou nabízet veřejnosti ke koupi za 30 Kč bílou pastelku (s bílou nebo i barevnou tuhou). Každá dvojice bude vybavena zapečetěnou kasičkou, jmenovkami s plnou mocí a na požádání předloží osvědčení o konání sbírky.

Výtěžek sbírky podpoří výuku dospělých zrakově postižených v celém Olomouckém kraji. Tyfloservis pomáhá zrakově postiženým při nácviku nezbytných dovedností pro plnohodnotný život např. výukou různých sebeobslužných dovedností, nácvikem orientace v prostoru, výukou čtení a psaní Braillova bodového písma, nácvikem psaní na klávesnici bez zraku a výukou vlastnoručního podpisu. Výuka probíhá často u klienta v domácím prostředí. Častým důvodem návštěvy v Tyfloservisu je výběr vhodné optické pomůcky, která umožní opětovné čtení, pokud brýle již nepomáhají. Sbírka podpoří služby Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR přímo v Olomouci v podobě sociálně právního poradenství a nabídky volnočasových aktivit. Budou podpořeny rovněž celostátní projekty např. výcvik vodicích psů a vydávání časopisů pro nevidomé.

V roce 2017 činil výtěžek sbírky v celé republice 2 760 152 Kč.

Organizátoři děkují všem dárcům i dobrovolníkům. Více informací na www.bilapastelka.cz, www.tyfloservis.cz, www.sons.cz

Odkazy na video/ a audiospot:

Bílá pastelka

Poslední změna 08. 10. 2018 08:44:24