Do regionu zavítal ministr životního prostředí. S hejtmanem a starosty řešil sucho i kotlíkové dotace

24. 03. 2017

Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes navštívil Olomoucký kraj. S vedením regionu i starosty menších obcí jednal především o tom, jak do suchem zasažené krajiny vrátit vodu.

„Za poslední století u nás bylo vysušeno na milion hektarů mokřadů. Pokud jde o přípravu na boj se suchem, tak Česká republika ztratila dvacet let. V současnosti proto realizujeme stovky konkrétních projektů, které mají do krajiny vrátit vodu. Máme program, v jehož rámci lze získat dotace na obnovu studní nebo na stavbu domácích čistíren odpadních vod,“ uvedl Richard Brabec.

„Domácí čistírny odpadních vod jsou zajímavým řešením právě pro malé obce. V nich je často problém s napojením na klasickou čističku, ať už kvůli terénu nebo pro nedostatek financí,“ doplnil ministra hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Do konce dubna navíc Ministerstvo životního prostředí spustí projekt Dešťovka. Ten spočívá v zabudování nádrže na zachycení dešťové vody a jejím následném využití například k zalévání. Podmínkou je, aby měl rezervoár objem minimálně dva kubíky. Resort je připraven dotovat u každé žádosti až padesát procent nákladů.

Další peníze rozdá ministerstvo v rámci takzvaných kotlíkových dotací. Do Olomouckého kraje poputuje 172 milionů korun. Ministr Richard Brabec očekává, že by díky nim mohlo být uspokojeno až 1 800 zájemců o ekologičtější způsob vytápění.

„V porovnání s předchozím kolem kotlíkových dotací nebudou podporovány jen čistě uhelné kotle. Žadatelé nebudou muset realizovat ani mikroopatření, která byla v předchozí výzvě podmínkou,“ zmínil ministr Richard Brabec.

„Olomoucký kraj vyhlásí druhé kolo kotlíkových dotací nejdříve v září. Už na příští týden ale chystáme anketu, která má prověřit zájem občanů o výměnu starého kotle za nový. Jsem přesvědčen, že lidé tuto šanci opět využijí,“ uvedl hejtman Okleštěk.

Podmínky a další podrobné informace k druhému kolu kotlíkových dotací zveřejní Olomoucký kraj s dostatečným časovým předstihem.

Do regionu zavítal ministr životního prostředí. S hejtmanem Oklešťkem řešil sucho i kotlíkové dotace

Poslední změna 24. 03. 2017 14:49:34