Vesnicí Olomouckého kraje roku 2017 se stala Vápenná

26. 06. 2017

Zlatou stuhu v soutěži Vesnice Olomouckého kraje letos získala Vápenná. Obec, která je vstupní branou do regionu Rychleb směrem od Jeseníku, má 1250 obyvatel. Hodnotitelskou komisi zaujala nejen svým vzhledem, ale také třeba spolkovým životem či zpřístupněním turisticky zajímavých lokalit.

„Mám velkou radost. Do soutěže jsme se přihlásili poprvé. Výsledek v podobě vítězství je určitě oceněním práce a snahy všech obyvatel naší obce. Vápenná uskutečnila v posledních letech řadu projektů, díky kterým byla vesnice zvelebena a zlepšil se život občanů,“ řekl starosta Vápenné Leoš Hannig.

Druhé místo obsadil Bělotín a na třetí příčce skončily Haňovice. Každá z obcí dostane od Olomouckého kraje prémii v podobě sto tisíc korun.

„Rozhodování o vítězi bylo nesmírně složité. Úroveň jednotlivých obcí se totiž v posledních letech téměř vyrovnala. Letos soutěžily zkušené vesnice i úplní nováčci – žádná z obcí ale přípravu nepodcenila. Bylo úžasné sledovat tu rozmanitost všeho, čím se obce mohou pochlubit,“ sdělil předseda hodnotitelské komise Jiří Andrýs.

„Těší mě, že se obce do této soutěže stále hlásí. Svědčí to o jejich zdravém sebevědomí a chuti ukázat ostatním, že se mají čím pochlubit. V minulosti klání o krajskou vesnici, kterého se region účastní už od roku 2003, malinko upadalo. V posledních letech ale zájem znovu nabral na síle,“ vysvětlil Jan Zahradníček, náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí putuje společně s příslibem dotace od ministerstva pro místní rozvoj do Libiny. Oranžovou stuhu za spolupráci obce se zemědělským subjektem získaly Vrbátky. Dub nad Moravou se raduje z Bílé stuhy za činnost mládeže a Modrou stuhou za společenský život byl oceněn Rapotín.

Olomoucký kraj pak ocenil ještě obec Němčice nad Hanou za moderní knihovnické a informační služby, Radvanice za místní spolkový život, Svésedlice za vytváření harmonické atmosféry pro všechny generace a Grymov za vytváření podmínek pro venkovský komunitní život. Všechny tyto obce dostanou od hejtmanství po padesáti tisících korunách.

„Tvář obcí v regionu se stále zlepšuje. V první řadě je to zásluha samotných obyvatel. Olomoucký kraj k tomu ale také přispívá – a to prostřednictvím nejrůznějších dotačních programů, z nichž je možné čerpat peníze na jednotlivé akce,“ zmínil náměstek hejtmana Olomouckého kraje Pavel Šoltys.

Mimořádné ocenění hodnotitelské komise získali v Příkazích (za obnovu historické zástavby obce), Čehovicích (za péči o krajinu a veřejná prostranství) a Přáslavicích (za vytváření podmínek pro spolkový a společenský život).

Zlatou cihlu v Programu obnovy venkova si odnesli: za obnovu kaple sv. Jiří Hlásnice, za rekonstrukci historického jádra obce Bělotín a za opravu hřbitova Rapotín.

Hodnotitelská komise navštívila každou z patnácti přihlášených obcí v době od 13. do 16. června. Vesnice měly dvě hodiny na to, aby se prezentovaly tak, jak to vyžadují pravidla soutěže.

Slavnostní předání všech udělených ocenění proběhne ve vítězné obci Vápenná v pátek 28. července 2017.

Vesnicí Olomouckého kraje roku 2017 se stala Vápenná

Poslední změna 28. 06. 2017 09:48:10