Školáci vytvořili müsli tyčinku a vyhráli 30 000 korun

06. 02. 2015

Smíchejte sušená jablka, ovesné vločky, lískové oříšky, med a máslo s dalšími přísadami a vyhrajete 30 tisíc korun. Alespoň tak to udělal tříčlenný tým žáků osmé třídy litovelské Základní školy Jungmannova 655, který zvítězil mezi dalšími více než 200 školáky z Olomouckého kraje v soutěži Fit s müsli. Nyní se spolužáci Kateřina Dospivová, Roman Nevrlý a Marek Solovský kromě finanční prémie mohou těšit i na to, že jim jeden z organizátorů projektu, ÚSOVSKO FOOD a.s., jejich müsli tyčinku vyrobí, a to včetně jimi navrženého obalu.

Postup do finále a vítězství však vůbec nebylo snadné. V  klání, které začalo v říjnu loňského roku a skončilo letos v lednu, museli žáci podstoupit vstupní test, podniknout průzkum trhu, vypracovat obchodní model, vytvořit obal a především vymyslet složení müsli tyčinky tak, aby všechny její součásti držely pohromadě, mohla na trhu konkurovat cenou a byla chutná. „Vymýšleli jsme tu tyčinku s tím, že bude určena dětem ze základních škol. Z průzkumu nám vyšlo, že nejlepší bude s příchutí štrúdlu,“ říká Marek Solovský z litovelského týmu Delta. „To nám vyhovovalo, protože základem jsou obilniny a jablka, tedy tuzemské suroviny. Díky tomu jsme dospěli k prodejní ceně 9 korun za kus, což je určitě konkurenceschopné,“ doplňuje jeho kolegyně Kateřina Dospivová. „A protože je tyčinka určena pro školáky, tak jsme do každé z nich vymysleli jako bonus malý tahák do matematiky, češtiny i jiných předmětů,“ dodává třetí člen týmu Roman Nevrlý.

Cílem soutěže, kterou organizovalo zájmové sdružení právnických osob OK4Inovace, Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci a ÚSOVSKO FOOD a.s., bylo inspirovat žáky ke studiu potravinářských a zemědělských oborů a podpořit je k podnikavosti. „Mnoho nadaných dětí se hlásí na gymnázia a ani nepomyslí na to, že je zde spousta jiných atraktivních oborů. Tato soutěž je může ovlivnit při volbě dalšího studia a budoucího povolání. Kromě toho měla i spoustu dalších pozitivních prvků: především vedla k podnikavosti a týmové práci,“ říká místopředseda pořádajícího sdružení OK4Inovace, Jiří Rudolf. V příštím školním roce by tuto soutěž rád rozšířil o další obor, například strojírenství. „Umím si představit, že by našimi partnery byly podniky, jako jsou Meopta, Hella či Siemens,“ říká Jiří Rudolf.

Pořadí nejlepších:

1. Delta (ZŠ Litovel, Jungmannova 655) – Kateřina Dospivová, Roman Nevrlý, Marek Solovský

2. Maluha (FZŠ Milady Horákové, Olomouc) – Hana Maňková, Markéta Milovová, Lucie Švrdíková

3. Struhláci (ZŠ a MŠ Hranice, Struhlovsko) – Martin Bezděk, Jan Kaňa, Ondřej Vlasák

4. KaKuKa (ZŠ a MŠ Horní Moštěnice) – Karolína Fialová, Kateřina Jančíková, Jakub Procházka

5. Fruitgirls (ZŠ a MŠ Masarykova, Nezamyslice) – Adéla Koutská, Nikola Kuchařová, Anna Wagnerová

img-8584.jpg
img-8605.jpg
img-8652.jpg
img-8716.jpg
img-8775.jpg
img-8703.jpg
img-8757.jpg
img-8686.jpg
img-8800.jpg


Poslední změna 06. 02. 2015 12:25:42

© Krajský úřad Olomouckého kraje