Olomoucká synagoga (1897–1939)

Místo konáníMUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC/
WWWwww.muo.cz/pripravovane/synagoga-olomouc--1510/
OrganizátorMUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC

Výstava je součástí Dnů židovské kultury, které se konají od 19. do 29. října v Mozarteu a v Divadle hudby. Na návštěvníky čekají zajímavé filmy, přednášky, koncerty či divadelní představení.

Výstava se bude věnovat tématu zaniklé olomoucké synagogy a také se pokusí přiblížit význam židovské komunity v historii města Olomouce, bude rozdělena na dva významové celky. První se zaměří na stavbu synagogy z architektonického a uměleckohistorického hlediska a zasadí ji do širšího kontextu tvorby jejího autora, architekta Jacoba Gartnera (vedle plánů olomoucké synagogy budou představeny také plány jeho dalších nedochovaných synagog v Kroměříži, Holešově, Prostějově, Opavě, Vídni ad.). Druhým hlavním celkem bude náboženský život olomoucké židovské obce do roku 1942, který bude vedle jiných exponátů (textové panely s medailony významných představitelů obce, dobové fotografie, dochované modlitební knihy) představen předměty odvezenými v rámci tzv. válečných svozů z olomoucké synagogy spjatými se jmény konkrétních mecenášů z řad členů obce.

Více informací: ZDE nebo na Facebooku

Olomoucká synagoga (1897–1939)