Josef Černý si ohlídal vedení a vyhrál CCT 2017

14. 08. 2017

Vítězem devátého ročníku etapového závodu první kategorie UCI Czech Cycling Tour se stal čtyřiadvacetiletý jezdec stáje Elkov Author Josef Černý. Spolu s ním vystoupili na stupně vítězů druhý další český jezdec Jan Bárta (Bora-hansgrohe) a třetí skončil Slovinec Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice). Do elitní desítky se dostali i další naši jezdci Jan Hirt, Michal Schlegel (oba CCC Sprandi Polkowice) a Jiří Polnický z Elkov Author, což pro českou cylistiku znamená velice dobrý bodový zisk do světového žebříčku.

Před závěrečnou etapou z Olomouce do Dolan a devíti okruhy kolem cílového města byli rozestupy na čele pořadí minimální. To dávalo ještě šance za změny v pořadí. Favorité a jejich týmy si však postavení pohlídali, takže se prakticky nic nezměnilo.

Krátce po startu sice odjelo devět cyklistů, ale nikdo z nich nebyl ve výsledkové listině vysoko. Přesto si peloton odstup hlídal a skupině nedovolil získat větší než dvouminutový náskok. Dlouho odstup hlídali jezdci Elkovu Author, především Vojtěch Hačecký, pak je vystřídali závodníci italských stájí Wilier Triestina - Selle Italia a Bardiani CSF.

Čtyři okruhy před cílem měli uprchlíci k dobru již jen 35 vteřin, ale dotáhli se na ně dva jezdci a při dalším průjezdu cílem byl odstup zase 1:20. V ten moment ale zrychlili hlavně jezdci CCC Sprandi Polkowice a BORA-hansgrohe, kteří toužili po dalším etapovém vavřínu. Při nájezdu do posledního okruhu byl náskok již jen 26 vteřin a i ten se rychle rozplynul, takže bylo jasné, že ke slovu přijdou spurteři.

A to byla parketa pro Ira Sama Benneta (BORA-hansgrohe), který vybojoval svůj druhý etapový vavřín před Filippo Fortinem (Felbermayr Simplon Wels) a Jannikem Steimlem (Tirol Cyclig Team). Z českých jezdců dojel pátý Jiří Polnický (Elkov Author), ale mnohem více se radoval na sedmé příčce Černý, který tak pro svoji stáj po pěti letech vybojoval celkové vítězství.

"Je to skvělé, jsem nadšen. Zatím je to moje největší vítězství v kariéře," řekl stříbrný jezdec z českého šampionátu. "Dnes to bylo rychlé a těžké, ale zvládl jsem to já i celý tým, bez kterého bych vyhrát nedokázal. Perfektně jsme si to pohlídali, já dvěma bonifikačními vteřinami ze sprinterské prémie pojistil vedení před Tratnikem a Bárta pak nebyl schopen spurtovat," pokračoval Černý, který si myslí, že tento další úspěch by mohl pomoci k nominaci na mistrovství světa. "Je to zatím ještě daleko, nevím, kdo bude chtít jet, ale myslím, si že bych mohl být nominován."

V táboře stáje Elkov Author vládla celkově spojenost. "Kluci předvedli dnes, ale i v předešlých etapách výborný výkon a byli za něj odměněni. Vítězství je cenné, k tomu vyhraná etapa Černým a hodně cenný triumf v úvodní týmové časovce jsou skvělé počiny," zhodnotil krátce trenér celku Otakar Fiala.

Český úspěch navíc podtrhl vítězstvím v kategorii do 23 let Jan Hirt z CCC Sprandi Polkowice.

Výsledky:

4. etapa: Olomouc- Dolany (147,9 km):

1. Bennett (Bora-hansgrohe) 3:26:10, 2. Fortin (Tirol Cycling Team), 3. Steimle (Felbermayr Simplon Wels), 4. Korošec (Amplatz BMC), 5. Polnický (Elkov Author), 6. Jeppesen (Team Veloconcept), 7. Černý (Elkov Author), ...11. Bárta (Bora-hansgrohe), 20. J. Stöhr (CK Příberam Fany Gastro), 30. Hirt, 38. Schlegel (oba CCC Sprandi Polkowice) všichni stejný čas.

Konečné pořadí:

1. Černý 13:44:55, 2. Bárta +9, 3. Tratnik (CCC Sprandi Polkowice) +13, 4. Herklotz (Bora-hansgrohe) +18, 5. Hirt +21, 6. Guldhammer (Team Veloconcept) +26, 7. Polnický +36, ...9. Schlegel +43, 42. J. Stöhr +3:02, 50. Kukrle (Elkov Author) +6:53.

Pořadí U23:

1. Schlegel 13:45:38, 2. Asgreen (Team Veloconcept) +9, 3. Rodriguez (Wilier Triestina Selle Italia) +18