Do třetice. Olomoucký kraj pomůže i nejmenší z osamostatněných obcí na Libavé

13. 05. 2016

Luboměř pod Strážnou. Třetí z obcí, které armáda k 31. prosinci 2015 vyčlenila z vojenského újezdu Libavá. Její zástupci se dnes setkali s vedením Olomouckého kraje. Jednali o konkrétních problémech, které vesnici trápí. Hejtmanství je při řešení počátečních obtíží maximálně podpoří.

Zajištění požární ochrany v obci se sto jedenácti obyvateli – to je jeden z nejpalčivějších problémů, se kterým se teď v Luboměři pod Strážnou snaží vypořádat.

„Chtěli bychom, aby požární ochranu v naší obci zajišťovala jednotka z Potštátu. Ta má ale zastaralou cisternu. Město požádalo o dvou a půl milionovou dotaci na novou. Uvidíme, jak to dopadne,“ řekla starostka Luboměře pod Strážnou Anežka Nevřelová.

Obec se potýká také s údržbou zelených ploch. Chybí jí totiž technika. Nemá ani hřiště nebo místo, kde by si obyvatelé mohli posedět.

„Olomoucký kraj má celou řadu dotačních titulů, ze kterých může obec čerpat peníze na svoje projekty. Zásadní je například program obnovy venkova. Z něho je možné získat peníze na opravy chodníků či osvětlení a také vybudování herních prvků pro děti i posezení. Luboměř si navíc může podat takzvanou individuální žádost – třeba právě na sekačku na trávu,“ uvedl Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje.

Problémem jsou i poničené místní komunikace. Hejtman proto vyzval starostku Luboměře pod Strážnou, aby stejně jako její kolegové z Města Libavá a Kozlova, sepsala, co by měla armáda ještě vyřešit na svoje náklady. Všichni společně se pak obrátí na ministerstvo obrany a budou požadovat nápravu.

Jak to teď na Libavé funguje, si příští týden přijede prohlédnout v rámci své třídenní návštěvy Olomouckého kraje prezident Miloš Zeman. Město Libavá navštíví ve čtvrtek 19. května.

Do třetice. Olomoucký kraj pomůže i nejmenší z osamostatněných obcí na Libavé

Poslední změna 13. 05. 2016 12:05:31