Divadlo Hanácké obce Prostějov

Toto amatérské divadlo bylo založeno už roku 1927 a v prosinci 2017 oslavilo neuvěřitelných 90 let své nepřetržité činnosti.

Činnost ochotnického spolku Divadlo Hanácké obce z Prostějova byla zahájena 18. prosince 1927 a od tohoto data hraje soubor nepřetržitě, nevyjímaje roky válečné. V  českém amatérském divadelnictví  je to skutečně ojedinělý jev. V počátcích se podle dobových tendencí hrály operety, soubor měl dokonce vlastní orchestr. Po válce se dramaturgie klonila k činohře a na sklonku šedesátých let se zaměřovala i na dětského diváka. Pod záštitou tehdejšího závodního klubu Železáren se výrazně zlepšilo materiální a technické vybavení spolku a mohlo se více vyjíždět na divadelní štace.

Současná generace divadelníků má své domovské zázemí ve sklepních prostorách Městského divadla Prostějov, kde se zkouší a jsou zde uloženy kostýmy a technika pro zájezdy.

Soubor má v současné době asi dvacítku členů, jeho složení je tradičně vícegenerační - od nejstarších sedmdesátníků, přes mladé rodiče až po čtrnáctileté studenty. Většina jsou vysokoškoláci, ženy vesměs pracující ve školství.

Divadlo Hanácké obce potvrzuje tradici amatérských souborů v Olomouckém kraji, svou výdrží přesahuje jeho hranice a je výjimečným jevem na poli českého amatérského divadelnictví.

Jeho bývalí i současní členové, nadšenci a zapálení ochotníci, neváhají obětovat svůj volný čas, aby rozdávali umělecké zážitky i radost malým i velkým divákům. Jsou i inspirací pro svoje další následovníky a potvrzením, že amatérské divadlo u nás stále žije.

zobrazit web »

Hlasování bylo ukončeno